
Wielka Pętla Bieszczadzka – motocyklowa ucieczka od codzienności
Wielka Pętla Bieszczadzka czyli inaczej droga stu zakrętów, gotowa mapa do zaplanowania wycieczki motocyklem w Bieszczady, jedzenie, nocleg co zobaczyć?
Spis treści
Wielka Pętla Bieszczadzka – geneza trasy
Duża Pętla Bieszczadzka powstała jeszcze w poprzednim stuleciu. Wojskowy projekt miał na celu przywrócenie do życia terenów, które były odcięte od cywilizacji. Przy okazji powstała trasa, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów, ponieważ jest namiastką tego, co w Bieszczadach najpiękniejsze. Łącznie ma ona 140 km i mimo tego, że jest nazywana także Drogą Stu Zakrętów, ze względu na liczne serpentyny, to nie wymaga od podróżnych wielkiego wysiłku.
Wielka Pętla Bieszczadzka – najważniejsze atrakcje
Wielka Pętla Bieszczadzka prowadzi przez najpiękniejsze i najwyższe partie gór. Na trasie szczególnie warte polecenia są liczne cerkwie, które idealnie oddają klimat niewielkich miejscowości. Do najważniejszych na pewno warto zaliczyć te w Hoszowie, Żłobku i Czarnej. Miejscem, w którym powinniśmy zatrzymać się na dłuższą chwilę jest Kaczmarewka przed Lutowiskami, skąd można podziwiać piękną panoramę na ukraińską część gór. Podobno jest to jeden z ładniejszych widoków w całych Bieszczadach. Ci którzy, zabiorą ze sobą apart na pewno nie będą żałować.
Kolejnym zachwycającym widokiem jest krajobraz zapory wodnej w Solinie. Jednak Droga Stu Zakrętów to nie tylko świetne widoki. Trasa obejmuje również sporo wartych odwiedzenia zabytków. Już na samym początku wyprawy w Lesku można zwiedzić zamek założony na początku XVI wieku oraz największy w Małopolsce kirkut, czyli cmentarz żydowski. Tuż za miejscowością znajduje się kolejny ważny punkt wyprawy – Kamień Leski, który jest pomnikiem przyrody. Dla fanów edukacyjnego wymiaru wycieczki warto przewidzieć nieco dłużysz postój w Ustrzykach, gdzie znajduje się Muzeum Przyrodnicze oraz ośrodek Naukowo-Dydaktyczny Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Warto zaznaczyć, że trasa wiedzie aż przez trzy parki krajobrazowe – Ciśniańsko-Wetliński, Doliny Sanu i Gór Słonnych oraz Bieszczadzki Park Narodowy, który jest największym parkiem na terenie gór i trzecim co do wielkości w Polsce.