Wielka Pętla Bieszczadzka – motocyklowa ucieczka od codzienności

Wielka pętla Bieszczadzka inaczej droga stu zakrętów
Wielka pętla Bieszczadzka inaczej droga stu zakrętów
334 ocen

Wielka Pętla Bieszczadzka czyli inaczej droga stu zakrętów, gotowa mapa do zaplanowania wycieczki motocyklem w Bieszczady, jedzenie, nocleg co zobaczyć?

Reklama

Logo autobaza

Sprawdź historię pojazdu

Wielka Pętla Bieszczadzka – geneza trasy

Duża Pętla Bieszczadzka powstała jeszcze w poprzednim stuleciu. Wojskowy projekt miał na celu przywrócenie do życia terenów, które były odcięte od cywilizacji. Przy okazji powstała trasa, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów, ponieważ jest namiastką tego, co w Bieszczadach najpiękniejsze. Łącznie ma ona 140 km i mimo tego, że jest nazywana także Drogą Stu Zakrętów, ze względu na liczne serpentyny, to nie wymaga od podróżnych wielkiego wysiłku.

Wielka Pętla Bieszczadzka – najważniejsze atrakcje

Wielka Pętla Bieszczadzka prowadzi przez najpiękniejsze i najwyższe partie gór. Na trasie szczególnie warte polecenia są liczne cerkwie, które idealnie oddają klimat niewielkich miejscowości. Do najważniejszych na pewno warto zaliczyć te w Hoszowie, Żłobku i Czarnej. Miejscem, w którym powinniśmy zatrzymać się na dłuższą chwilę jest Kaczmarewka przed Lutowiskami, skąd można podziwiać piękną panoramę na ukraińską część gór. Podobno jest to jeden z ładniejszych widoków w całych Bieszczadach. Ci którzy, zabiorą ze sobą apart na pewno nie będą żałować.

Kolejnym zachwycającym widokiem jest krajobraz zapory wodnej w Solinie. Jednak Droga Stu Zakrętów to nie tylko świetne widoki. Trasa obejmuje również sporo wartych odwiedzenia zabytków. Już na samym początku wyprawy w Lesku można zwiedzić zamek założony na początku XVI wieku oraz największy w Małopolsce kirkut, czyli cmentarz żydowski. Tuż za miejscowością znajduje się kolejny ważny punkt wyprawy – Kamień Leski, który jest pomnikiem przyrody. Dla fanów edukacyjnego wymiaru wycieczki warto przewidzieć nieco dłużysz postój w Ustrzykach, gdzie znajduje się Muzeum Przyrodnicze oraz ośrodek Naukowo-Dydaktyczny Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Warto zaznaczyć, że trasa wiedzie aż przez trzy parki krajobrazowe – Ciśniańsko-Wetliński, Doliny Sanu i Gór Słonnych oraz Bieszczadzki Park Narodowy, który jest największym parkiem na terenie gór i trzecim co do wielkości w Polsce.

Musisz zobaczyć

  1. Cerkwie
  • Hoszów, Żłobek i czarna,
  1. Panorama na Ukraińską część gór
  2. Zapora wodna w Solinie

Wielka Pętla Bieszczadzka – miejsca noclegowe

Bieszczady słyną z dobrze rozwiniętej sieci pól namiotowych. To właśnie ten rodzaj noclegu warto rozważyć w pierwszej kolejności. Na trasie sporo miejsc noclegowych znajduje się w okolicach Ustrzyk Górnych, które przy okazji są świetną bazą wypadową do pieszego zwiedzania gór. Szczególnie warty polecenia jest, znajdujące się w tej okolicy, duży camping PTTK, gdzie możemy również wynająć domek. Dla nieco bardziej wymagających dobrą opcją będzie hotel urządzony w zamku w Lesku. Obiekt oferuje czterogwiazdkowy standard oraz historyczny klimat. Kultowym miejscem dla wszystkich motocyklistów odwiedzających Bieszczady, jest Bieszczadzka Przystań Motocyklowa, która również oferuje noclegi w przystępnych cenach, i to zarówno na polu namiotowym, jak i w głównym budynku.

Wielka Pętla Bieszczadzka – mapa

Duża Pętla Bieszczadzka zaczyna się w Lesku skąd wiedzie do Ustrzyk Dolnych. Dalej przejeżdżamy przez Czarną Górę oraz Lutowiska aż do Ustrzyk Górnych. Kolejnymi ważnymi punktami orientacyjnymi są Wetlina, Cisna, Baligród, skąd ponownie kierujemy się w stronę Leska.Trasa wiedzie przez drogi wojewódzkie numer 893, 897 oraz 896, a także drogę krajową numer 84. Częściowo pokrywa się z Małą Pętlą Bieszczadzką. Wielka Pętla Bieszczadzka motocyklem wymaga wcześniejszego zapoznania się z mapą terenu. Musimy pamiętać o tym, że choć miejsca te licznie odwiedzają turyści, to jednak wybieramy się w góry, które bywają wymagające dla podróżnych niezaznajomionych z niewielkimi miejscowościami. Wcześniejsze przygotowanie trasy pozwoli nam także na zaplanowanie postoju w odpowiednich miejscach, dzięki czemu będziemy mogli po drodze obejrzeć wszystkie najważniejsze punkty.

Sprawdź też nasze testy motocykli

siedzę z tyłu na Hondzie CB500X

Honda CB500X mały motocykl wielka frajda z jazdy - najlepsza recenzja jaką znajdziesz

Honda ST 1300 na tle malowniczej drogi

Honda ST 1300: Dlaczego warto zainteresować się tym turystycznym motocyklem?

Benelli TRK702x - motocykl do budżetowej turystyki we włoskim stylu

Benelli TRK702x - budżetowa turystyka we włoskim stylu. Dokładny test motocykla, wady i zalety nowości od Benelli.

BMW G310R - idealny motocykl dla początkujących?

BMW G310R: Czy to najlepszy wybór dla początkujących motocyklistów?

BMW R1300GS

Nowe BMW R 1300 GS - nowa era boxera

BMW R nine T recenzja boksera w opcji 719

BMW R Nine T Opcja 719: Wibracje Klasycznej Sztuki Motocyklowej