Świeca zapłonowa do motocyla denso
818 ocen

Świece zapłonowe to ważne elementy silnika motocykla. Przyczyniają się do zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej, czym samym są newralgiczne dla właściwej pracy silnika. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy zużycia i jak wymienić uszkodzone części.

Reklama

Logo autobaza

Sprawdź historię pojazdu

Dlaczego Twój motocykl potrzebuje świece zapłonowe?

Dzięki niej jednoślad może ruszyć. Aby jednoślad odpalił, musi dojść do zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej w komorze spalania. W tym celu ładunek o wysokim napięciu z cewki zapłonowej przechodzi przez przewód zapłonowy na końcówkę rdzenia świecy, a następnie jako iskra przeskakuje przez dwie elektrody – dodatnią i ujemną. Obie elektrody oddziela izolator, który służy do tego, aby zapewnić, że wyładowanie napięcia będzie miało miejsce we właściwym miejscu.

Jak rozpoznać objawy zużycia świec zapłonowych?

Jeśli zauważysz, że motocykl ma problemy z odpalaniem, spalenie paliwa jest zwiększone, praca na biegu jałowym jest nierówna, z tłumika wydala się dym czarny lub siwy, podczas jazdy oraz/albo ruszania szarpie, to świadczy o tym, że świece są do wymiany. Możesz też wykręcić świece i sprawdzić, w jakim stanie i jaki kolor ma izolator. Pęknięty izolator, tłusty nalot, sadza i popiół w okolicy elektrod sugerują awarię. Biały lub biało-żółty nalot na izolatorze oznacza, że ze świecą było wszystko w porządku. Uwaga: raz odkręconej świecy nie możesz wkręcić z powrotem. Musisz kupić nowe części.

Nowe świece zapłonowe do motocykla

Kupuj tylko od zaufanych producentów. Świece pracują w destrukcyjnym środowisku, są narażone na wiele czynników, m.in. działanie temperatury w trakcie spalania, która w szczytowym punkcie osiąga nawet kilka tysięcy stopni Celsjusza. Tak więc zwróć uwagę, z jakich materiałów została wykonana świeca zapłonowa. Najlepsze świece są wykonane z irydu (60 000-70 000 km żywotności), platyny (60 000 – 70 000 km żywotności) lub są pozłacane (aż 80 000 – 100 000 km żywotności; głównie montowane w motocyklach wyścigowych).

Nowe świece wymienia się kompletami. Wszystkie prace należy wykonywać przy wyłączonym zapłonie, a części odkręca się, kiedy silnik jest zimny. Dokręcając nowe części, upewnij się, że masz odpowiedni klucz. Producent często podaje odpowiedni numer klucza świec zapłonowych na opakowaniu, np. do świecy zapłonowej DENSO Nickel K16R-U11 pasuje klucz o numerze 16. Pamiętaj, że świece zapłonowe przede wszystkim muszą być kompatybilne z Twoim motocyklem. Przed zakupem sprawdź zalecenia producenta.

  1. Odkręć fajki lub elementy mocujące cewkofajek. Zapamiętaj, która świeca jest połączona z konkretną fajką, możesz zrobić zdjęcie lub opisać przewody za pomocą taśmy.
  2. Oczyść okolice świecy za pomocą sprężonego powietrza.
  3. Wykręć świecę wraz z jej podkładką.
  4. Oczyść delikatnie gniazdo montażowe świecy.
  5. Wkręć nową część. Zrób to najpierw ręcznie, do pierwszego oporu. Następnie użyj właściwego klucza i dokręć świecę według momentu zalecanego przez producenta.
  6. Zamontuj z powrotem fajki.

Upewnij się, że nowe części zostały dobrze wkręcone – nie można tego zrobić ani za lekko (prowadzi między innymi do przegrzania, uszkodzenia izolatora), ani za mocno (skutkuje przegrzaniem, uszkodzeniem silnika itd.).