Jak przygotować motocykl do sezonu letniego?

Żywotność opon
Żywotność opon
1191 ocen

Chcesz wiedzieć, jak zadbać o swój motocykl przed sezonem letnim? Podstawa to dokładny przegląd – przeprowadź go jeszcze przed wyruszeniem na pierwszą przejażdżkę po zakończeniu okresu zimowego. Dzięki temu wstępnie ocenisz, czy wszystko działa bez zarzutów. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby cieszyć się z bezproblemowej i bezpiecznej jazdy, gdy tylko rozpocznie się sezon.

Reklama

Logo autobaza

Sprawdź historię pojazdu

Zadbaj o kondycję akumulatora

Przygotowanie motocykla do jazdy powinno rozpocząć się od akumulatora. Ważne jest to, aby przez okres zimowy nie był on zamontowany w motocyklu, a co za tym idzie – niepotrzebnie nie tracił energii. Przed pierwszą podróżą powinniśmy sprawdzić jego stan naładowania i w razie potrzeby go doładować. Jeśli jednak akumulator znajdował się w motocyklu przez całą zimę, przed wyjazdem w trasę trzeba go wymontować i podłączyć pod prostownik. Dopiero po zweryfikowaniu sprawności akumulatora można zabrać się za pozostałe elementy pojazdu.

Zweryfikuj stan ogumienia w motocyklu

Kolejne elementy, które należy sprawdzić, to opony. Ogumienie mogło ulec uszkodzeniu nawet podczas przerwy od jazdy. Problemy pojawiają się m.in. przez wiek opony, która wraz z upływem czasu może tracić swoje właściwości, a także przez odkształcenia spowodowane długim staniem motocykla. Polecane jest zmienianie pozycji opon w trakcie okresu zimowego, aby żadna z części ogumienia nie odkształciła się pod wpływem ciężaru całego pojazdu.

Przez zimę opony mogą również częściowo tracić ciśnienie – jego spadek może prowadzić do różnych niebezpiecznych sytuacji na drodze. Aby sprawdzić jego poziom, wystarczy użyć miernika ciśnienia lub kompresora. Jeśli wartość jest za niska, przed pierwszym wyruszeniem w trasę należy dopompować opony.

W trakcie przeglądu można zauważyć również inne problemy związane z ogumieniem, np. posezonowe zużycie lub ewentualne spękanie opon wynikające z ich wieku i eksploatacji. Tego typu usterki będą widoczne gołym okiem. W razie wystąpienia takich uszkodzeń należy kupić nowe opony motocyklowe – np. na SklepOpon.com, które zapewnią bezpieczną jazdę motocyklem.

Opony motocyklowe

Zwróć uwagę na olej i jego stan

Jeśli akumulator działa bez zarzutów, a opony nie mają uszkodzeń i utrzymują odpowiednie ciśnienie, czas zająć się weryfikacją poziomu oleju. Można to zrobić, gdy motocykl stoi jeszcze w garażu. Kontrolę poziomu oleju trzeba wykonywać regularnie, aby mieć pewność, że ten jest zdatny do dalszej eksploatacji. Jeśli nie wymienialiśmy oleju przed odstawieniem motocykla na przerwę zimową, warto zająć się tym teraz. Dzięki temu można mieć pewność, że przez cały sezon letni motocykl będzie poruszał się na świeżym oleju, co pozwoli na bezproblemową pracę silnika.

Sprawdź stan układu hamulcowego

Niektóre części mogą ulec uszkodzeniu nawet podczas bezpiecznego postoju w garażu. Należą do nich m.in. tarcze hamulcowe, które – z wyjątkiem tarcz ceramicznych – są wyjątkowo podatne na rdzewienie. Standardowo są one zbudowane z żeliwa, przez co szybko chłoną wilgoć, która prowadzi do pojawiania się nalotu korozji. Może tak się zdarzyć, że motocykl po sezonie zimowym będzie mieć cienką warstwę osadu na tarczach hamulcowych. Dzieje się tak, gdy jednoślad przechowywany jest w wilgotnym miejscu, np. w garażu bez ogrzewania.

Jeśli na tarczach hamulcowych widoczny jest rdzawy nalot, prawdopodobnie zetrze się on już po paru hamowaniach. Należy jednak mieć na uwadze, że w takiej sytuacji początkowe hamowanie może okazać się mniej skuteczne.

Zweryfikuj uszczelniacze i stan zawieszenia Uszczelniacze mają tendencję do rozluźniania się. Może to prowadzić do powstawania wycieków oleju. Sprawdzenie ich stanu jest bardzo proste – wystarczy ocenić, czy są suche, żeby mieć pewność, że nie zostały uszkodzone. Jeśli jednak ich stan budzi obawę albo jeśli coś w zawieszeniu wygląda podejrzanie, warto dokładnie zweryfikować stan techniczny motocykla bądź zabrać go do serwisu, gdzie zrobią to fachowcy.

Choć jest to z pozoru drobnostka, warto zadbać o te elementy: odgrywają one kluczową rolę dla poprawnej pracy silnika i układu zawieszenia, zapewniając ochronę przed nagłymi awariami, które mogą pojawić się w trakcie jazdy.

Łańcuch w motocyklu

Zadbaj o układ napędowy

Przygotowując motocykl do sezonu letniego, nie można zapomnieć o łańcuchu. Po zimie mogą znajdować się na nim różne zabrudzenia, które utrudniają jego pracę i skracają żywotność tego elementu. Należy go przede wszystkim dokładnie wyczyścić – w tym celu używa się specjalnych płynów i szczotek dostępnych w sklepach motoryzacyjnych. Dzięki temu można pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, które osadziły się na łańcuchu w trakcie zimowej przerwy czy poprzedniego sezonu. Aby ułatwić przygotowanie motocykla na lato, warto zadbać o konserwację jeszcze przed rozpoczęciem zimy. Przed długim postojem dobrym pomysłem będzie nie tylko wyczyszczenie łańcucha, lecz także regulacja jego naciągu oraz nasmarowanie.

Artykuł sponsorowany

Sprawdź też nasze testy motocykli

siedzę z tyłu na Hondzie CB500X

Honda CB500X mały motocykl wielka frajda z jazdy - najlepsza recenzja jaką znajdziesz

Honda ST 1300 na tle malowniczej drogi

Honda ST 1300: Dlaczego warto zainteresować się tym turystycznym motocyklem?

Benelli TRK702x - motocykl do budżetowej turystyki we włoskim stylu

Benelli TRK702x - budżetowa turystyka we włoskim stylu. Dokładny test motocykla, wady i zalety nowości od Benelli.

BMW G310R - idealny motocykl dla początkujących?

BMW G310R: Czy to najlepszy wybór dla początkujących motocyklistów?

BMW R1300GS

Nowe BMW R 1300 GS - nowa era boxera

BMW R nine T recenzja boksera w opcji 719

BMW R Nine T Opcja 719: Wibracje Klasycznej Sztuki Motocyklowej