Żywotność opon

Jak przygotować motocykl do sezonu letniego?

Chcesz wiedzieć, jak zadbać o swój motocykl przed sezonem letnim? Podstawa to dokładny przegląd – przeprowadź go jeszcze przed wyruszeniem na pierwszą przejażdżkę po zakończeniu okresu zimowego. Dzięki temu wstępnie ocenisz, czy wszystko działa bez zarzutów. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby cieszyć się z bezproblemowej i bezpiecznej jazdy, gdy tylko rozpocznie się sezon.

Zadbaj o kondycję akumulatora

Przygotowanie motocykla do jazdy powinno rozpocząć się od akumulatora. Ważne jest to, aby przez okres zimowy nie był on zamontowany w motocyklu, a co za tym idzie – niepotrzebnie nie tracił energii. Przed pierwszą podróżą powinniśmy sprawdzić jego stan naładowania i w razie potrzeby go doładować. Jeśli jednak akumulator znajdował się w motocyklu przez całą zimę, przed wyjazdem w trasę trzeba go wymontować i podłączyć pod prostownik. Dopiero po zweryfikowaniu sprawności akumulatora można zabrać się za pozostałe elementy pojazdu.

Zweryfikuj stan ogumienia w motocyklu

Kolejne elementy, które należy sprawdzić, to opony. Ogumienie mogło ulec uszkodzeniu nawet podczas przerwy od jazdy. Problemy pojawiają się m.in. przez wiek opony, która wraz z upływem czasu może tracić swoje właściwości, a także przez odkształcenia spowodowane długim staniem motocykla. Polecane jest zmienianie pozycji opon w trakcie okresu zimowego, aby żadna z części ogumienia nie odkształciła się pod wpływem ciężaru całego pojazdu.

Przez zimę opony mogą również częściowo tracić ciśnienie – jego spadek może prowadzić do różnych niebezpiecznych sytuacji na drodze. Aby sprawdzić jego poziom, wystarczy użyć miernika ciśnienia lub kompresora. Jeśli wartość jest za niska, przed pierwszym wyruszeniem w trasę należy dopompować opony.

W trakcie przeglądu można zauważyć również inne problemy związane z ogumieniem, np. posezonowe zużycie lub ewentualne spękanie opon wynikające z ich wieku i eksploatacji. Tego typu usterki będą widoczne gołym okiem. W razie wystąpienia takich uszkodzeń należy kupić nowe opony motocyklowe – np. na SklepOpon.com, które zapewnią bezpieczną jazdę motocyklem.

Opony motocyklowe

Zwróć uwagę na olej i jego stan

Jeśli akumulator działa bez zarzutów, a opony nie mają uszkodzeń i utrzymują odpowiednie ciśnienie, czas zająć się weryfikacją poziomu oleju. Można to zrobić, gdy motocykl stoi jeszcze w garażu. Kontrolę poziomu oleju trzeba wykonywać regularnie, aby mieć pewność, że ten jest zdatny do dalszej eksploatacji. Jeśli nie wymienialiśmy oleju przed odstawieniem motocykla na przerwę zimową, warto zająć się tym teraz. Dzięki temu można mieć pewność, że przez cały sezon letni motocykl będzie poruszał się na świeżym oleju, co pozwoli na bezproblemową pracę silnika.

Sprawdź stan układu hamulcowego

Niektóre części mogą ulec uszkodzeniu nawet podczas bezpiecznego postoju w garażu. Należą do nich m.in. tarcze hamulcowe, które – z wyjątkiem tarcz ceramicznych – są wyjątkowo podatne na rdzewienie. Standardowo są one zbudowane z żeliwa, przez co szybko chłoną wilgoć, która prowadzi do pojawiania się nalotu korozji. Może tak się zdarzyć, że motocykl po sezonie zimowym będzie mieć cienką warstwę osadu na tarczach hamulcowych. Dzieje się tak, gdy jednoślad przechowywany jest w wilgotnym miejscu, np. w garażu bez ogrzewania.

Jeśli na tarczach hamulcowych widoczny jest rdzawy nalot, prawdopodobnie zetrze się on już po paru hamowaniach. Należy jednak mieć na uwadze, że w takiej sytuacji początkowe hamowanie może okazać się mniej skuteczne.

Zweryfikuj uszczelniacze i stan zawieszenia Uszczelniacze mają tendencję do rozluźniania się. Może to prowadzić do powstawania wycieków oleju. Sprawdzenie ich stanu jest bardzo proste – wystarczy ocenić, czy są suche, żeby mieć pewność, że nie zostały uszkodzone. Jeśli jednak ich stan budzi obawę albo jeśli coś w zawieszeniu wygląda podejrzanie, warto dokładnie zweryfikować stan techniczny motocykla bądź zabrać go do serwisu, gdzie zrobią to fachowcy.

Choć jest to z pozoru drobnostka, warto zadbać o te elementy: odgrywają one kluczową rolę dla poprawnej pracy silnika i układu zawieszenia, zapewniając ochronę przed nagłymi awariami, które mogą pojawić się w trakcie jazdy.

Łańcuch w motocyklu

Zadbaj o układ napędowy

Przygotowując motocykl do sezonu letniego, nie można zapomnieć o łańcuchu. Po zimie mogą znajdować się na nim różne zabrudzenia, które utrudniają jego pracę i skracają żywotność tego elementu. Należy go przede wszystkim dokładnie wyczyścić – w tym celu używa się specjalnych płynów i szczotek dostępnych w sklepach motoryzacyjnych. Dzięki temu można pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, które osadziły się na łańcuchu w trakcie zimowej przerwy czy poprzedniego sezonu. Aby ułatwić przygotowanie motocykla na lato, warto zadbać o konserwację jeszcze przed rozpoczęciem zimy. Przed długim postojem dobrym pomysłem będzie nie tylko wyczyszczenie łańcucha, lecz także regulacja jego naciągu oraz nasmarowanie.

Artykuł sponsorowany

Sprawdź też nasze testy motocykli

BMW R nine T recenzja boksera w opcji 719

BMW R Nine T Opcja 719: Wibracje Klasycznej Sztuki Motocyklowej

Motocykl WSK 125 widok z boku

WSK 125 – motocykl z długą historią

Recenzja motocykla Royal Enfield Continental GT 650

Royal Enfield Continental GT 650 – klasyczny miejski cafe racer z wyścigowym rodowodem

BMW S1000 XR

Szczera Recenzja BMW S1000XR: Opinia Motocyklisty

Recenzja motocykla Royal Enfield Meteor 350

Royal Enfield Meteor 350 - szyk, styl i wygoda - nasza recenzja

BMW F 850 GS Triple Black

Recenzja BMW R 1250 GS HP: Odkryj Niezwykły Motocykl, Który Zmienia Zasady Gry

Lewa strona motocykla od przodu

Objeżdżamy Hondę Africa Twin Adventure Sports ES model 2022

Recenzja Yamahy XSR 125 w wersji Legacy

Motocykl Yamaha XSR 125 w wersji Legacy – piękna klasyka na kategorię B

Honda CMX Rebel 1100 DCT

Honda Rebel 1100 z DCT? Czy to udane połączenie klasyki z nowoczesnością sprawdzamy.

Nasza opinia o Harley-Davidson Nightster 975 - nowy Sportster w rodzinie

Nasza opinia o Harley-Davidson Nightster 975 - nowy Sportster w rodzinie

BMW R 18 B recenzja boksera motorrad

BMW R18 B nikt nie przejdzie obojętnie - recenzja baggera od Motorrad

BMW F 850 GS Triple Black

BMW F 850 GS - recenzja średniego z rodziny GSów za to najlepszego w offroad (opinia i dane techniczne)

Yamaha MT 125

Yamaha MT 125 - najlepszy motocykl na początek - cena, informacje i dane techniczne

Nasza opinia o Harley-Davidson Nightster 975 - nowy Sportster w rodzinie

Harley Davidson Sportster S 2021: Cała Prawda o legendarnym modelu!

Harley Davidson Street Bob 114

Recenzja Harley Davidson Street Bob 114: Nowa definicja wolności na dwóch kołach!

2023 Yamaha Ténéré 700 i Ténéré 700 Rally Edition

Yamaha Tracer 700 kontra Honda NC750X co wybrać na pierwszy motocykl?

Kawasaki Ninja widok z boku

Kawasaki Ninja – smok na dwóch kołach

Harley Davidson Pan America 1250 Special

Opinia o Harley Davidson Pan America 1250 Special - czy warto?

Honda Varadero ikona wśród motocykli turystycznych

Honda Varadero - legenda w świecie motocykli turystycznych

Harley Davidson LiveWire widok z boku

Recenzja Harley Davidson LiveWire - elektryzujący weteran

Aprilia shiver 900 recenzja

Recenzja Aprilia Shiver 900, prawie litr, a mocy jednak nie tak dużo