Yamaha świętuje 40-lecie Ténéré

Yamaha świętuje 40-lecie Ténéré
Yamaha świętuje 40-lecie Ténéré
971 ocen

Yamaha z dumą świętuje 40-lecie kultowego modelu Ténéré. Pierwsza Ténéré XT600Z ujrzała światło dzienne w 1983 roku, a z czasem motocykl z nowej kategorii skradł serca miłośników przygód na całym świecie. To historyczne wydarzenie wymaga wielkiego jubileuszu.

Reklama

Logo autobaza

Sprawdź historię pojazdu

Yamaha świętuje 40-lecie Ténéré

Przez ostatnie cztery dekady Yamaha Ténéré stała się symbolem przygody, trwałości i pasji odkrywania. W przeszłości podziwialiśmy jej niezłomnego ducha na zdradliwych odcinkach Rajdów Paryż-Dakar, a dziś inspiruje motocyklistów do przekraczania kolejnych granic możliwości. Ténéré jest prawdziwą legendą motocyklowego świata.

Historyczne zwycięstwa

Od czasu historycznych zwycięstw Cyrila Neveu na XT500 w pierwszej i drugiej edycji Rajdu Paryż-Dakar w latach 1979–80 zespół Yamahy osiągnął niezwykłe rajdowe sukcesy. Na Ténéré ścigały się największe sławy ekstremalnych rajdów motocyklowych:

  • Jean-Claude Olivier,
  • Serge Bacou czy
  • „Monsieur Dakar” Stéphane Peterhansel,

którego zapoczątkowany w 1991 roku rekord sześciu zwycięstw Yamahy do dziś pozostaje niepobity. Legendarny poszukiwacz przygód i ambasador Yamahy Nick Sanders ukończył niedawno swoją najnowszą podróż dookoła świata na Ténéré 700, a fabryczni kierowcy Pol Tarrés i Alessandro Botturi nadal tworzą historię rajdową na swoich Ténéré 700 World Raid wyposażonych w pakiety GYTR.

Tournée po Europie Yamahy

Aby uczcić tę niezwykłą podróż i legendarnych zawodników razem ze społecznością Ténéré, Yamaha wyruszyła na niezwykłe tournée po Europie z okazji jubileuszu 40-lecia. Zaprezentowana zostanie kolekcja historycznych modeli produkcyjnych Ténéré (1983–2010), a także oryginalne klasyki rajdu Dakar, co pozwoli miłośnikom rajdów na własne oczy prześledzić ewolucję tej kultowej maszyny.

Oprócz pełnej gamy najnowszych modeli Ténéré, które uczestnicy wydarzenia będą mogli przetestować, podczas trasy z okazji 40-lecia swoją premię będzie miał również nowy model Yamahy Ténéré 700 World Rally. Otrzymała ona odważne rajdowe barwy fabryczne, inspirowane modelem YZE 850, na którym Peterhansel zwyciężał w 1993 roku.

Ténéré 700 World Rally jest połączeniem dziedzictwa pustynnych rajdów z osiągami na najwyższym światowym poziomie. Ten motocykl jest synonimem sukcesów w pustynnych rajdach i pokonywania kolejnych barier technologicznych. W swojej najnowszej odsłonie Ténéré 700 jest świadectwem czterech dekad doświadczenia i sukcesów ucieleśnionym w kochającej przygodę maszynie o niezrównanych możliwościach.

Adventure Bike Rider największy festiwal jazdy terenowej w Europie

Triumfalnym przystankiem na jubileuszowej trasie Ténéré był festiwal Adventure Bike Rider, będący największym świętem miłośników jazdy terenowej w Europie. Wydarzenie odniosło spektakularny sukces dzięki tętniącej życiem atmosferze i wielkiemu entuzjazmowi uczestników. Yamaha świętowała tę wyjątkową okazję wraz z fanami modelu Ténéré.

Uczestnicy festiwalu mieli okazję na własnej skórze doświadczyć mocy Ténéré dzięki ekscytującym jazdom testowym na drogach i w terenie na najnowszych Yamahach. Profesjonalne jazdy testowe pokazały możliwości Ténéré w wymagających warunkach. Imprezę zaszczycił też swoją obecnością ambasador Yamahy, legendarny Nick Sanders, i zaprezentował inspirujący film dokumentujący jego niesamowite podróże. Festiwal Adventure Bike Rider był niezapomnianym świętem 40-lecia Yamahy Ténéré, umacniając jej status światowej ikony motocykla typu adventure.

Eventy Yamachy które jeszcze przed nami

Na trasie jubileuszowego touru z okazji 40-lecia Ténéré znajdą się następujące wydarzenia:

DataNazwa wydarzeniaMiejsce
25–27 sierpniaMaxlRIDE MotofestivalNiemcy
8–10 wrześniaAlpes Aventure MotofestivalFrancja
24 wrześniaTénéré SpiritWłochy

Poprzednie wydarzenia:

DataNazwa wydarzeniaMiejsce
10–17 czerwcaTénéré Travel TrophyFrancja–Andora–Hiszpania
23–25 czerwcaAdventure Bike Rider FestivalWielka Brytania
31 czerwca – 1 lipcaTénéré Spirit Aguilar de CampooHiszpania

Do końca roku w kalendarzu mogą pojawić się kolejne wydarzenia. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z krajowym importerem Yamahy.

Sprawdź też nasze testy motocykli

siedzę z tyłu na Hondzie CB500X

Honda CB500X mały motocykl wielka frajda z jazdy - najlepsza recenzja jaką znajdziesz

Honda ST 1300 na tle malowniczej drogi

Honda ST 1300: Dlaczego warto zainteresować się tym turystycznym motocyklem?

Benelli TRK702x - motocykl do budżetowej turystyki we włoskim stylu

Benelli TRK702x - budżetowa turystyka we włoskim stylu. Dokładny test motocykla, wady i zalety nowości od Benelli.

BMW G310R - idealny motocykl dla początkujących?

BMW G310R: Czy to najlepszy wybór dla początkujących motocyklistów?

BMW R1300GS

Nowe BMW R 1300 GS - nowa era boxera

BMW R nine T recenzja boksera w opcji 719

BMW R Nine T Opcja 719: Wibracje Klasycznej Sztuki Motocyklowej