Rajd North South 2022 - cz 1 - prolog

Prolog rajdu zaczynamy w Hotelu Salamandra w Bieszczadach
Prolog rajdu zaczynamy w Hotelu Salamandra w Bieszczadach
1101 ocen

Tu zaczyna się przygoda 4 dniowego rajdu North South 2022. Przejazd z Warszawy już nas wykończył a czekała nas jeszcze krótka ale offroadowa przygoda ok 70 km Bieszczadów. Zobacz jak było 22 czerwca 2022 r.

Reklama

Logo autobaza

Sprawdź historię pojazdu

Przygoda zaczyna się od Prologu, odcinka który miał nam pokazać z czym to się je. Na miejscu nie było zaskoczenia, maszyny których się spodziewaliśmy czyli lekkie z dobrym bieżnikiem.

Z takich ciężkich krówek jak nasze było kilka GSów dużych ze dwa takie jak mój czyli F850, poza tym jedna starsza Afryka, jakiś KTM czy Triumph Tiger też się trafił ale w sumie, na 50-60 maszyn które startowały w tym rajdzie motocyklowym, tych ciężkich było może z 10. Z pewnością my byliśmy najmniej doświadczeni.

Hotel Salamandra Przegląd maszyn startujących w North South 2022 r.

Padnięci już na starcie

Nie dość, że w jeździe offroadowej nie mamy doświadczenia to tego typu długa trasa była pierwsza w tym roku Przejazd z Warszawy liczył ok 450 km co dało nam w kość już na starcie, mieliśmy dosyć jazdy, a czekał nas pierwszy odcinek liczący ok 80 km, co nie oszukując się z naszymi umiejętnościami i zmęczeniem? Bite 2 h jazdy, a trzeba być skoncentrowanym, żeby nie położyć motocykla już pierwszego dnia.

Musicie wiedzieć, że swojego GSa po opóźnieniach udało mi się odebrać dopiero w maju! Czyli miesiąc miałem na oswojenie się z tą bestią - 250 kg. Ledwo zdążyłem zrobić przegląd dotarcia i za dwa dni ruszam w pierwsządłuższą trasę.

1000 km na liczniku a ja biorę to cudeńko na taką katorgę. Na szczęście jest opcja zamówić motocykl z fabryki już na offroadowych oponach. Taki też do mnie przyjechał. Może słowo offroad jest tu trochę na wyrost. Opony Metzler Karoo 3 dobry bieżnik ale do zalecanej przez organizatora kostki mu daleko.

Trasa prologu rajdu North South

Niestety ze względu na regulamin imprezy czego nie doczytaliśmy zabrania się udostępniania śladów GPX ani innych fragmentów trasy. Zostaliśmy zmuszeni do jej usunięcia. Macie kilka punktów wartych zobaczenia w okolicy startu prologu - hotelu Salamandra.

Jakie wrażenie po prologu?

Bieszczady są pięknę, zresztą już je opisywaliśmy na portalu Bieszczady. Przejazd który normalnie odbywa się nocą zaczeliśmy w ostatniej chwili - start odbywał się do godziny 18. My przyjechaliśmy na sam koniec chwilę po 17, zdążyliśmy zostawić rzeczy w hotelu, coś na szybko przekąsić i musieliśmy ruszać.

Najciekawszy był przejazd przez bród rzeczny - mega, odcinek długi i bezpieczny, nie było ślisko i spokojnie przeprawiliśmy się przez niego choć kolega Afryka trochę wydygany - zobaczcie film pod koniec.

Próba sprawnościowa - prolog

No i próba sprawnościowa. Gdyby nie była po całym dniu jazdu tobym nawet spróbował. Tak stwierdziłem, że szkoda mi motocykla, żeby go kłaść w te kamienie (co nadrobiliśmy 2 dnia rajdu, materiał wkrótce). Na czym polegała i jak się przygotować na przyszłość? Liczy się czas:

  • startujesz na nogach przy beczce, gdzie musisz włączyć stoper
  • lecisz do motocykla, odpalasz i jedziesz
  • górka spoko, zjazd również
  • trudne koleiny - to mogłoby zaskoczyć, żeby dobrze trafić
  • meta - zeskakujsz z motocykla i wyłączasz stoper

Ta opcja z włączaniem i wyłączaniem stopera powtórzy się jeszcze ostatniego dnia rajdu, także warto przećwiczyć.

Pro Tip roadbook w aplikacji Easy Rally

Nawigowanie podczas tak długiego rajdu z kartek to dodatkowe utrudnienie i strata czasu. Za namową nowo poznanych kolegów, co prawda dopiero ostatniego dnia ale zawsze zakupiłem aplikację Easy Rally, dzięki której wygodnie obsługujecie Roadbook na ekranie telefonu. O samej aplikacji innym razem.

Tyle tym razem, pozdrowienia i lewa górą. Zostaw suba i włącz powiadomienia (dzwonek), żeby nie ominąć kolejnych filmów.

Ślad GPX został usunięty w zw. z regulaminem imprezy, polecamy za to aplikację Locus Map, jadąc drogą asfaltową znajdziecie dzięki niej mnóstwo dróg przerywanych - szutrowych w okolicy, co też będzie satysfakcjonującą offroadową przygodą.

Pozostałe części 4 dniowego rajdu North-South Poland Touristic Rally 2022. Zobacz:

Sprawdź też nasze testy motocykli

siedzę z tyłu na Hondzie CB500X

Honda CB500X mały motocykl wielka frajda z jazdy - najlepsza recenzja jaką znajdziesz

Honda ST 1300 na tle malowniczej drogi

Honda ST 1300: Dlaczego warto zainteresować się tym turystycznym motocyklem?

Benelli TRK702x - motocykl do budżetowej turystyki we włoskim stylu

Benelli TRK702x - budżetowa turystyka we włoskim stylu. Dokładny test motocykla, wady i zalety nowości od Benelli.

BMW G310R - idealny motocykl dla początkujących?

BMW G310R: Czy to najlepszy wybór dla początkujących motocyklistów?

BMW R1300GS

Nowe BMW R 1300 GS - nowa era boxera

BMW R nine T recenzja boksera w opcji 719

BMW R Nine T Opcja 719: Wibracje Klasycznej Sztuki Motocyklowej