Żywotność opon

Żywotność opon. Sprawdź jak starzenie się ogumienia wpływa na nasze bezpieczeństwo

Opony samochodowe to bardzo ważny element każdego samochodu, gdyż jako jedyne mają kontakt z podłożem. To z kolei wpływa na nasze bezpieczeństwo, gdyż nowe bądź odpowiednio zadbane ogumienie gwarantuje nam komfort i pewność prowadzenia pojazdu. Problem może pojawić się wówczas, gdy użytkujemy leciwe i wysłużone opony. Pojawia się zatem pytanie, jaka jest maksymalna przydatność opon? Jak długo możemy jeździć na nowych oponach, by zapewnić bezpieczeństwo sobie, pasażerom i innym uczestników ruchu? Podpowiadamy.

Co wpływa na żywotność opon samochodowych?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaka jest żywotność opon samochodowych. To zależne jest od kilku czynników. Jakich? Przede wszystkim od właściwości ogumienia, a więc od wieku, rozmiaru, odporności na ścieranie, na działanie niskich lub wysokich temperatur, światła słonecznego, czy opadów.

Ponadto wiele zależy od samego kierowcy. Kluczowe jest utrzymywanie prawidłowego poziomu ciśnienia w oponach, odpowiednie wyważenie kół, rotowanie opon oraz kontrolowania stanu ogumienia. Na żywotność opon wpływa też rodzaj pokonywanych tras oraz typ nawierzchni, po jakiej porusza się samochód. Istotny jest również styl jazdy oraz nawyki kierowcy, gdyż opony zużywają się bardziej wskutek gwałtownych przyspieszeń, czy awaryjnych hamowań. Ważne jest również to, w jakim samochodzie ogumienie zostanie zamontowane, jaki pojazd ma rodzaj napędu oraz geometrię zawieszenia. Dodatkowo na ścieralność opon wpływ ma obciążenie samochodu.

W przypadku opon letnich i zimowych kluczowe jest ich właściwe przechowywanie, co również ma wpływ na ich żywotność.

Wiek opony a bezpieczeństwo jazdy

Powszechnie mówi się, że opony gwarantują pełnię swoich właściwości przez pierwsze 5 lat od daty produkcji. Po tym okresie należy je wymienić. Warto wiedzieć, że jest to jedynie teoria, gdyż 3-letnie opony w bardzo eksploatowanym pojeździe będą w gorszej kondycji niż te, które przez okres 7 lat były zamontowane w pokonującym krótkie trasy garażowanym samochodzie. Niemniej, 5 lat to długi czas w żywocie każdej opony, dlatego po tym okresie ogumienie co najmniej raz w roku powinno być dokładnie sprawdzane przez profesjonalistę.

Nie da się ukryć, że zbyt długa eksploatacja opon może być niebezpieczna. Jakie opony możemy nazwać starymi? To te, których wiek przekroczył 10 lat. Jest to swego rodzaju data ważności opon. Jeżeli posiadamy pojazd wyposażony w ogumienie użytkowane przez 10 lat, wówczas należy wymienić je na nowe, nawet gdy opony wydają się być w dobrym stanie. Wiek opon ma bezpośredni wpływ na właściwości ogumienia, gdyż z biegiem lat dochodzi do coraz większej liczby procesów, w wyniku których opona traci swoje właściwości.

Jakość ogumienia wpływa na bezpieczeństwo jazdy nasze, przewożonych pasażerów oraz innych uczestników ruchu, od których przecież niezależne jest to, na jakich oponach jeździmy. Warto więc regularnie sprawdzać i wymieniać opony, gdy jest to konieczne, gdyż zły stan ogumienia jest częstą przyczyną wypadków drogowych.

Kiedy wymienić opony na nowe?

Zanim zdecydujemy się na wymianę opon, musimy wiedzieć, że nadszedł na to odpowiedni moment, którego też nie należy przeciągać. Dla bezpieczeństwa własnego i innych uczestników ruchu powinniśmy regularnie sprawdzać stan ogumienia, zwracając uwagę na wysokość i równomierność zużywania się bieżnika, obecność niepożądanych elementów oraz uszkodzeń i objawów zużycia. Jakość ogumienia możemy sprawdzić nie tylko wizualnie, ale także podczas jazdy. Wielu z nas doświadczyło bicia opon, wibracji, czy innych zakłóceń, które mogą wskazywać na ich zużycie.

W jakim momencie należy wymienić ogumienie? Gdy opona jest uszkodzona i nie da się jej naprawić, kiedy od daty produkcji minęło już 10 lat oraz w przypadku, gdy opona nie jest zgodna z przepisami, a więc bieżnik jest starty do poziomu 1,6 mm. To trzy najważniejsze powody, w wyniku których należy kupić nowe ogumienie. To dostępne jest w wielu sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Bardzo rozbudowaną ofertę posiada sklep motoryzacyjny Ucando – https://www.ucando.pl/k/opony/U2101, w ofercie którego znajdą Państwo opony letnie, zimowe oraz całoroczne znanych i cenionych producentów. Sklep oferuje nie tylko korzystną ofertę cenową, ale przede wszystkim fachowe doradztwo, dzięki czemu mogą Państwo kupić opony dopasowane do swojego pojazdu oraz przeznaczonego na to budżetu.

Artykuł sponsorowany

Logo Moto Trips