Żywotność opon

Żywotność opon. Sprawdź jak starzenie się ogumienia wpływa na nasze bezpieczeństwo

Opony samochodowe to bardzo ważny element każdego samochodu, gdyż jako jedyne mają kontakt z podłożem. To z kolei wpływa na nasze bezpieczeństwo, gdyż nowe bądź odpowiednio zadbane ogumienie gwarantuje nam komfort i pewność prowadzenia pojazdu. Problem może pojawić się wówczas, gdy użytkujemy leciwe i wysłużone opony. Pojawia się zatem pytanie, jaka jest maksymalna przydatność opon? Jak długo możemy jeździć na nowych oponach, by zapewnić bezpieczeństwo sobie, pasażerom i innym uczestników ruchu? Podpowiadamy.

Co wpływa na żywotność opon samochodowych?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaka jest żywotność opon samochodowych. To zależne jest od kilku czynników. Jakich? Przede wszystkim od właściwości ogumienia, a więc od wieku, rozmiaru, odporności na ścieranie, na działanie niskich lub wysokich temperatur, światła słonecznego, czy opadów.

Ponadto wiele zależy od samego kierowcy. Kluczowe jest utrzymywanie prawidłowego poziomu ciśnienia w oponach, odpowiednie wyważenie kół, rotowanie opon oraz kontrolowania stanu ogumienia. Na żywotność opon wpływa też rodzaj pokonywanych tras oraz typ nawierzchni, po jakiej porusza się samochód. Istotny jest również styl jazdy oraz nawyki kierowcy, gdyż opony zużywają się bardziej wskutek gwałtownych przyspieszeń, czy awaryjnych hamowań. Ważne jest również to, w jakim samochodzie ogumienie zostanie zamontowane, jaki pojazd ma rodzaj napędu oraz geometrię zawieszenia. Dodatkowo na ścieralność opon wpływ ma obciążenie samochodu.

W przypadku opon letnich i zimowych kluczowe jest ich właściwe przechowywanie, co również ma wpływ na ich żywotność.

Wiek opony a bezpieczeństwo jazdy

Powszechnie mówi się, że opony gwarantują pełnię swoich właściwości przez pierwsze 5 lat od daty produkcji. Po tym okresie należy je wymienić. Warto wiedzieć, że jest to jedynie teoria, gdyż 3-letnie opony w bardzo eksploatowanym pojeździe będą w gorszej kondycji niż te, które przez okres 7 lat były zamontowane w pokonującym krótkie trasy garażowanym samochodzie. Niemniej, 5 lat to długi czas w żywocie każdej opony, dlatego po tym okresie ogumienie co najmniej raz w roku powinno być dokładnie sprawdzane przez profesjonalistę.

Nie da się ukryć, że zbyt długa eksploatacja opon może być niebezpieczna. Jakie opony możemy nazwać starymi? To te, których wiek przekroczył 10 lat. Jest to swego rodzaju data ważności opon. Jeżeli posiadamy pojazd wyposażony w ogumienie użytkowane przez 10 lat, wówczas należy wymienić je na nowe, nawet gdy opony wydają się być w dobrym stanie. Wiek opon ma bezpośredni wpływ na właściwości ogumienia, gdyż z biegiem lat dochodzi do coraz większej liczby procesów, w wyniku których opona traci swoje właściwości.

Jakość ogumienia wpływa na bezpieczeństwo jazdy nasze, przewożonych pasażerów oraz innych uczestników ruchu, od których przecież niezależne jest to, na jakich oponach jeździmy. Warto więc regularnie sprawdzać i wymieniać opony, gdy jest to konieczne, gdyż zły stan ogumienia jest częstą przyczyną wypadków drogowych.

Kiedy wymienić opony na nowe?

Zanim zdecydujemy się na wymianę opon, musimy wiedzieć, że nadszedł na to odpowiedni moment, którego też nie należy przeciągać. Dla bezpieczeństwa własnego i innych uczestników ruchu powinniśmy regularnie sprawdzać stan ogumienia, zwracając uwagę na wysokość i równomierność zużywania się bieżnika, obecność niepożądanych elementów oraz uszkodzeń i objawów zużycia. Jakość ogumienia możemy sprawdzić nie tylko wizualnie, ale także podczas jazdy. Wielu z nas doświadczyło bicia opon, wibracji, czy innych zakłóceń, które mogą wskazywać na ich zużycie.

W jakim momencie należy wymienić ogumienie? Gdy opona jest uszkodzona i nie da się jej naprawić, kiedy od daty produkcji minęło już 10 lat oraz w przypadku, gdy opona nie jest zgodna z przepisami, a więc bieżnik jest starty do poziomu 1,6 mm. To trzy najważniejsze powody, w wyniku których należy kupić nowe ogumienie. To dostępne jest w wielu sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Bardzo rozbudowaną ofertę posiada sklep motoryzacyjny Ucando – https://www.ucando.pl/k/opony/U2101, w ofercie którego znajdą Państwo opony letnie, zimowe oraz całoroczne znanych i cenionych producentów. Sklep oferuje nie tylko korzystną ofertę cenową, ale przede wszystkim fachowe doradztwo, dzięki czemu mogą Państwo kupić opony dopasowane do swojego pojazdu oraz przeznaczonego na to budżetu.

Artykuł sponsorowany

Zamów artykuł

baner whitepress
baner linkhouse

Aktualności

Harley-Davidson obchodzi 120-lecie istnienia

Harley-Davidson obchodzi 120-lecie istnienia i obchody potrwają cały rok! Prezentacja motocykli Harley Davidson 2023

BMW R 1250 RT dla Polskiej policji

Największy zakup w historii polskiej Policji. Pół tysiąca motocykli BMW R 1250 RT pomoże funkcjonariuszom patrolować drogi.

rejestracje motocykli nowych podsumowanie 2022 roku

Jak naprawdę wygląda rynek jednośladów w Polsce podsumowanie 2022 r

Sprawdź też nasze testy motocykli

Lewa strona motocykla od przodu

Objeżdżamy Hondę Africa Twin Adventure Sports ES model 2022

Recenzja Yamahy XSR 125 w wersji Legacy

Motocykl Yamaha XSR 125 w wersji Legacy – piękna klasyka na kategorię B

Honda CMX Rebel 1100 DCT

Honda Rebel 1100 z DCT? Czy to udane połączenie klasyki z nowoczesnością sprawdzamy.

Nasza opinia o Harley-Davidson Nightster 975 - nowy Sportster w rodzinie

Nasza opinia o Harley-Davidson Nightster 975 - nowy Sportster w rodzinie

BMW R 18 B recenzja boksera motorrad

BMW R18 B nikt nie przejdzie obojętnie - recenzja baggera od Motorrad

BMW F 850 GS Triple Black

BMW F 850 GS - recenzja średniego z rodziny GSów za to najlepszego w offroad (opinia i dane techniczne)

Yamaha MT 125

Yamaha MT 125 - najlepszy motocykl na początek - cena, informacje i dane techniczne

Aprilia shiver 900 recenzja

Recenzja Aprilia Shiver 900, prawie litr, a mocy jednak nie tak dużo