Nowe motocykle Harley-Davidson CVO - Niezwykły design, osiągi i technologia

HARLEY-DAVIDSON® CVO™ Street Glide® i CVO™ Road Glide®
HARLEY-DAVIDSON® CVO™ Street Glide® i CVO™ Road Glide®
1599 ocen

Harley-Davidson podnosi poprzeczkę w dziedzinie dostarczania wrażeń z jazdy motocyklem, wprowadzając w połowie roku dwa nowe modele premium z działu Custom Vehicle Operations™ (CVO™). CVO™ Street Glide® i CVO™ Road Glide® napędzane silnikiem Milwaukee-Eight™ VVT 121

Reklama

Logo autobaza

Sprawdź historię pojazdu

HARLEY-DAVIDSON 2023 CVO RoadGlide i StreetGlide

Nowe modele CVO™ Street Glide™ i CVO™ Road Glide™ oferują zaawansowaną technologię, jeszcze większy komfort kierowcy i jeszcze bardziej dynamiczne osiągi, które zapewnia nowy, potężny silnik Milwaukee-Eight™ VVT 121 o pojemności 1977 cm3. Ekskluzywny i spektakularny nowy design jest rewolucyjną wizją platformy Harley-Davidson® Grand American Touring.

HARLEY-DAVIDSON CVO_RoadGlide

Dzięki całkowicie nowym modelom CVO™ Street Glide™ i CVO™ Road Glide™ kontynuujemy naszą misję, jaką jest rozwój każdego aspektu motocyklowych doświadczeń Grand American Touring” — powiedział Jochen Zeitz, prezes i dyrektor generalny Harley-Davidson. „Te modele wyznaczają nowy standard osiągów, technologii i stylu Harley-Davidson, przyspieszając ewolucję najbardziej pożądanej marki motocykli na świecie.

HARLEY-DAVIDSON CVO_RoadGlide

Zdefiniowany na nowo kultowy design

Nowe modele CVO™ Street Glide™ i CVO™ Road Glide™ charakteryzują się nowym, oszałamiającym designem, ale wyraźnie wywodzącym się ze znajomych kształtów poprzednich motocykli Harley-Davidson® Grand American Touring. Oba modele mają owiewki ze zintegrowanymi kanałami wlotowymi powietrza i charakterystycznym oświetleniem LED wraz ze zintegrowanymi kierunkowskazami, również LED. Dodatkowe zmiany obejmują przycięty przedni błotnik, nowy zbiornik paliwa z charakterystycznymi ściętymi liniami oraz kufry o nowym kształcie harmonizującym z owiewkami i zbiornikiem paliwa. Nowe koła Combo stanowią odważny akcent custom dzięki czarnej obrabianej maszynowo aluminiowej obręczy zaplatanej szprychami. Każdy model będzie oferowany w dwóch wyrafinowanych opcjach malowania i wykończenia.

HARLEY-DAVIDSON CVO_RoadGlide

Najwyższe osiągi

silnik V-Twin Milwaukee-Eight™ VVT 121 o pojemności 1977 cm3

Nowy silnik V-Twin Milwaukee-Eight™ VVT 121 o pojemności 1977 cm3 wyznacza nowy pułap momentu obrotowego i pojemności skokowej dostępnych w fabrycznym motocyklu Harley-Davidson® Touring. Nowy układ napędowy ma zoptymalizowane, chłodzone cieczą głowice cylindrów wraz z nowym układem chłodzenia, układ zmiennych faz rozrządu (VVT), nowy układ dolotowy i wydajny układ wydechowy.

HARLEY-DAVIDSON CVO_RoadGlide Dark Platinium

Podczas projektowania modeli CVO™ Street Glide™ i CVO™ Road Glide™ dokładnie przemyślano każdy aspekt projektu, który mógłby wpłynąć na ogólne osiągi i komfort. Masa własna została znacznie zmniejszona — o 14 kg w przypadku CVO™ Street Glide™ i o 15 kg w przypadku CVO™ Road Glide™ — w porównaniu z poprzednimi wersjami tych modeli. Najwyższej jakości przednie i tylne zawieszenia SHOWA® gwarantują pewne prowadzenie oraz zapewniają - przy skoku tylnego zawieszenia zwiększonym o 41% - zwiększenie komfortu kierowcy w porównaniu z poprzednimi modelami CVO™. Wysokiej jakości komponenty układu hamulcowego od Brembo® zapewniają doskonałe wyczucie i skuteczność hamowania, zwiększając pewność siebie kierowcy.

HARLEY-DAVIDSON CVO_RoadGlide Dark Platinium

Po raz pierwszy modele CVO™ Street Glide™ i CVO™ Road Glide™ oferują wybieralne tryby jazdy — Road, Sport i Rain — które pozwalają elektronicznie kontrolować parametry i osiągi, a także poziom interwencji ze strony systemów bezpieczeństwa. Każdy z trzech standardowych i dwóch indywidualnie konfigurowanych trybów jazdy zapewnia wyjątkową kombinację parametrów, takich jak oddawanie mocy, siła hamowania silnikiem czy ustawienia układu ABS z działaniem w zakręcie (C-ABS) i systemu kontroli trakcji z działaniem w zakręcie (C-TCS).

HARLEY DAVIDSON 2023_CVO_StreetGlide

O komfort aerodynamiczny dbają zupełnie nowe owiewki z „pływającą” przednią szybą oraz regulowane deflektory powietrza. W testach w tunelu aerodynamicznym uderzenia i zawirowania powietrza wokół kasku zostały zmniejszone średnio o 60 procent w porównaniu z podobnymi modelami z 2022 roku. A nowy układ chłodzenia silnika zapewnia lepszy komfort termiczny kierowcy w porównaniu z poprzednimi modelami CVO.

HARLEY DAVIDSON 2023_CVO_StreetGlide

Całkowicie nowy system multimedialny z systemem operacyjnym Skyline™

Modele CVO™ Street Glide™ i CVO™ Road Glide™ wprowadzają zupełnie nowy zestaw technologii komunikacji obsługiwanych przez nowy system operacyjny Skyline™. Kolorowy ekran dotykowy TFT o przekątnej 312 mm zastępuje wszystkie analogowe zegary i większość przełączników.

StreetGlide nowy ekran multimedialny 312 cali

Ten wysokiej jakości wyświetlacz można dostosować w ramach trzech różnych opcji widoku i jest kompatybilny z urządzeniami Apple i Android. Łączność Wi-Fi umożliwia bezprzewodowe połączenie z urządzeniem kierowcy, a wbudowany w system odbiornik Bluetooth® do bezprzewodowych zestawów słuchawkowych. Oba modele posiadają schowki w owiewkach do przechowywania urządzeń osobistych, które są wyposażone w porty USB-C . Oba modele są wyposażone w najwyższej klasy zestaw audio Rockford Fosgate™ Stage II z 4-kanałowym wzmacniaczem o mocy 500 W RMS, który zasila głośniki wbudowane w owiewkę i w kufry.

HARLEY DAVIDSON 2023 CVO StreetGlide DarkPlatinium

Kiedy premiera?

HARLEY DAVIDSON 2023_CVO_StreetGlide

Modele CVO™ Street Glide™ i CVO™ Road Glide™ zadebiutują publicznie w Budapeszcie na Węgrzech, w trakcie europejskiego festiwalu Harley-Davidson z okazji 120-lecia firmy, który odbędzie się w dniach 22-25 czerwca oraz w Milwaukee podczas Harley-Davidson Homecoming™ Festival, w dniach 13-16 lipca 2023 r. Oba modele trafią do salonów autoryzowanych dealerów Harley-Davidson® na całym świecie już w sierpniu tego roku.

HARLEY DAVIDSON 2023_CVO_StreetGlide

Znamy już ceny nowych Road Glide i Street Glide

Modele CVO™ Road Glide™ i CVO™ Street Glide™ w kolorze Dark Platinium będą kosztować w polskich salonach 47 330 EUR (brutto), natomiast w wykończeniu dwukolorowym Whiskey Neat/Raven Metallic 54 710 EUR.

Pamiętajcie, że mamy dedykowaną stronę poświęconą motocyklom Harley Davidson znajdziecie tu nasze testy motocykli z Milwaukee oraz wszystkie newsy poświęcone tej marce. Wszystko przystępnie w jednym miejscu.

Informacja prasowa

Sprawdź też nasze testy motocykli

siedzę z tyłu na Hondzie CB500X

Honda CB500X mały motocykl wielka frajda z jazdy - najlepsza recenzja jaką znajdziesz

Honda ST 1300 na tle malowniczej drogi

Honda ST 1300: Dlaczego warto zainteresować się tym turystycznym motocyklem?

Benelli TRK702x - motocykl do budżetowej turystyki we włoskim stylu

Benelli TRK702x - budżetowa turystyka we włoskim stylu. Dokładny test motocykla, wady i zalety nowości od Benelli.

BMW G310R - idealny motocykl dla początkujących?

BMW G310R: Czy to najlepszy wybór dla początkujących motocyklistów?

BMW R1300GS

Nowe BMW R 1300 GS - nowa era boxera

BMW R nine T recenzja boksera w opcji 719

BMW R Nine T Opcja 719: Wibracje Klasycznej Sztuki Motocyklowej