W infrastrukturze drogowej spotkamy nie tylko standardowe znaki drogowe i sygnalizatory świetlne. Powszechnie stosowane są także dodatkowe tabliczki do znaków drogowych. Te stanowią informację uzupełniającą przepis nakładany przez konkretny znak drogowy. A zatem kiedy zarządcy stosują tabliczki do znaków drogowych? Czy każdy znak może zostać uzupełniony w ten sposób? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej!
Czym są tabliczki do znaków drogowych?
Tablice do znaków drogowych umieszczamy najczęściej pod głównym znakiem. Takie dodatkowe elementy stanowią uzupełnienie treści i precyzują, w jaki sposób uczestnicy ruchu drogowego powinni respektować konkretny znak.
Zarządcy, którzy zamierzają kupić zarówno znaki, jak i tabliczki do znaków drogowych, mogą skorzystać z oferty sklepu internetowego dostępnej na stronie: https://znakidrogowe24.pl/pl/c/Tabliczki-do-znakow-drogowych-T/287.
Gdzie w praktyce spotykamy tabliczki do znaków drogowych?
Tablicowe uzupełnienia do znaków drogowych spotykamy przede wszystkim w miejscach, gdzie zastosowanie konkretnego znaku drogowego nie obejmuje wszystkich uczestników ruchu. Wbrew pozorom takie sytuacje zdarzają się bardzo często, a niekiedy informacje uzupełniające na tabliczkach są wręcz zabawne, choć oczywiście znajdują zastosowanie w praktyce.
Poniżej znajdziesz kilka przykładowych (i nietypowych) form zastosowania tabliczek do znaków drogowych:
- Zakaz parkowania z wyjątkami:
- Tabliczka pod znakiem zakazu parkowania informująca, że zakaz nie obowiązuje w niedziele i święta.
- Tabliczka pod znakiem zakazu parkowania z informacją „Oprócz pojazdów dostawczych dostarczających pizzę”.
- Ograniczenie prędkości:
- Tabliczka z napisem „Uwaga na przelatujące UFO” w miejscu, które jest popularne wśród miłośników teorii spiskowych dotyczących UFO. To raczej dość żartobliwa forma zastosowania tabliczki, choć w praktyce możemy się spotkać z takimi oznakowaniami, szczególnie w miejscach nastawionych na turystykę.
- Zakaz wjazdu:
- Tabliczka informująca, że zakaz wjazdu nie dotyczy pojazdów służb ratunkowych.
- Tabliczka z napisem „Z wyjątkiem świętego Mikołaja” umieszczona w okresie świątecznym.
Oczywiście w praktyce tabliczki do znaków drogowych informują o realnym zastosowaniu konkretnego znaku albo po prostu ograniczeniu jego działania do konkretnych grup pojazdów.
Te przykłady pokazują, jak tabliczki do znaków drogowych mogą być wykorzystywane nie tylko do przekazywania ważnych informacji, ale również do dodawania elementu humoru lub lokalnego charakteru do standardowego oznakowania drogowego.
Niemniej jednak zarządcy powinni zachowywać umiar w tym przypadku, aby nie wprowadzać kierujących w błąd lub nie rozpraszać ich podczas jazdy.
Kto odpowiada za prawidłowe ustawienie znaków i tabliczek drogowych? Podsumowanie
Za prawidłowe rozmieszczenie znaków drogowych zakazu i tabliczek odpowiadają przede wszystkim zarządcy i właściciele dróg. Podmioty, które są zobligowane do ustawiania znaków, mogą zamówić je w sklepie drogowym na stronie: https://znakidrogowe24.pl/znaki_drogowe_zakazu.
Artykuł sponsorowany