akademia-prawo-jazdy
971 ocen

Chcesz poczuć adrenalinę i przysłowiowy wiatr we włosach omijając sznur aut w trzecim najbardziej zakorkowanym mieście w Polsce? Zastanawiasz się nad prawem jazdy na motocykl, ale nie wiesz, od czego zacząć? Jaką szkołę jazdy we Wrocławiu najlepiej wybrać? Czym się sugerować? Zapraszamy na krótki poradnik.

Reklama

Logo autobaza

Sprawdź historię pojazdu

Prawo jazdy na motor a ograniczenie wiekowe

Wydawać by się mogło, że kończąc 18 lat mamy możliwość zapisania się na kurs prawa jazdy zarówno kategorii A jak i B. Rzeczywiście, w przeszłości istniała taka możliwość — kursanci mogli jednocześnie zdobywać uprawnienia do prowadzenia samochodów jak i motocyklów z chwilą ukończenia pełnoletności. W 2011 r. wprowadzono dodatkowe ograniczenia.

Aktualnie zdanie egzaminu prawa jazdy na motor bez ograniczenia dotyczącego jego pojemności czy mocy możliwe jest po ukończeniu 24 roku życia. Wyjątkiem są osoby, które pełnią służbę wojskową bądź policyjną lub posiadają minimum 2 lata prawo jazdy kategorii A2, o które można się starać w wieku 18 lat. Przy tym założeniu państwowy egzamin na kategorię A można zdawać najwcześniej w wieku 20 lat.

Nie oznacza to jednak, że przed 24 rokiem życia nie wsiądziesz na żaden motor. W zależności od wieku możesz zdawać prawo jazdy na kategorie AM, A1 oraz A2. Przed osiągnięciem pełnoletności możemy zapisać się na kurs prawa jazdy kategorii AM oraz A1. Jeśli natomiast mamy prawo jazdy kat. B minimum 3 lata, automatycznie uzyskujemy kategorię A1.

instruktor

Kurs na prawo jazdy kat. A – jak wybrać odpowiednią szkołę jazdy we Wrocławiu?

Jeśli osiągnąłeś wymagany wiek, to wydawać by się mogło, że najprostszym krokiem jest zapisanie się do szkoły jazdy, ukończenie kursu na prawo jazdy kat. A, a następnie zdanie egzaminu państwowego. Jak się okazuje, wybranie odpowiedniej szkoły jazdy nie jest prostą decyzją. Czym powinniśmy się kierować wybierając ośrodek szkolenia kierowców w tak dużym mieście jak Wrocław?

Bezpieczeństwo

Dowiedz się, czy szkoła jazdy oferuje swoim kursantom wypożyczenie na czas zajęć kasku, rękawic, ochraniaczy na kolana i zbroi motocyklowej. Profesjonalne ubranie pomoże Ci się poczuć pewniej przy pierwszych jazdach.

Doświadczenie instruktorów

Zanim wybierzesz się na pierwszą jazdę, sprawdź w internecie opinie o instruktorach. Zajrzyj na profil w mediach społecznościowych lub na Google. Dowiedz się, ile lat doświadczenia w pracy ma zaproponowany przez szkołę jazdy nauczyciel oraz jakie ma kwalifikacje. To jego zadaniem jest przygotowanie Cię do radzenia sobie na drodze w różnych warunkach. Znaczenie ma też jego nastawienie i umiejętność przekazywania wiedzy. Dobry instruktor to już połowa sukcesu!

Wysokie wyniki zdawalności

W danych statystycznych dostępnych na stronie wrocławskiego biuletynu informacji publicznej znajdziemy zdawalność poszczególnych szkół jazdy w interesujących nas kategoriach. Dane podawane są w zestawieniu kwartalnym. Nie patrz tylko na dane dotyczące procentu zdawalności – spójrz, ile osób z danej szkoły jazdy, przystąpiło do egzaminu.

Część teoretyczna dostosowana do Ciebie

Warto zorientować się, czy wybrana szkoła jazdy oferuje część teoretyczną zarówno w formie stacjonarnej, jak i e-learningowej. Dzięki temu możesz wybrać, która opcja jest dla Ciebie korzystniejsza.

Dostępne pojazdy

Przed zapisem na kurs sprawdź, czy będziesz szkolić się na tych samych modelach pojazdów, co będą wykorzystane podczas egzaminu państwowego. Zaoszczędzi Ci to niepotrzebnego stresu.

Cena kursu na prawo jazdy kat. A

Dla większości osób tańszy kurs jest korzystniejszy. Jednak nie zawsze okazyjna oferta idzie w parze z usługą wysokiej jakości. Przed podpisaniem umowy sprawdź, czy nie ma ukrytych kosztów. Czasami lepiej zapłacić więcej za kurs w dobrej szkole, niż dokupywać lekcje indywidualne, bo wciąż nie czujemy się pewnie przed egzaminem.

Ośrodek szkolenia kierowców – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przykładem szkoły jazdy we Wrocławiu, która spełnia wyżej wymienione wymogi, jest Akademia Dobrej Jazdy (https://www.naukajazdy.wroc.pl/). Atutem szkoły jest posiadanie tytułu Super OSK, który został nadany przez Prezydenta Miasta najnowocześniejszym ośrodkom szkolenia kierowców.

logo super osk Wrocław

Warto wspomnieć również o tym, że wybrana szkoła jazdy, szkoli kandydatów nie tylko na kursie prawa jazdy kat. A. W ofercie szkoły jazdy znajdziesz również kursy prawa jazdy na samochody osobowe (kat. B), samochody ciężarowe (kat. C, kat. C+E), autobusy (kat. D), szkolenia na kierowcę zawodowego oraz kursy dla instruktorów. Świadczy to o bogatym doświadczeniu tej szkoły. Ciągłe poszerzanie swojej oferty, udostępnianie filmików z prawidłowej jazdy na YouTube, zajęcia w języku ukraińskim i angielskim, czy wykorzystanie gogli VR pozwala tej placówce być jednym z liderów nauki jazdy na wrocławskich ulicach.

Artykuł zewnętrzny