Czarnogóra motocyklem - co warto zobaczyć w 5 dni

Miasto Budva w Czarnogóra widziane z poziomu morza
Miasto Budva w Czarnogóra widziane z poziomu morza
963 ocen

Jeżeli szukasz niebanalnego pomysłu na wyjazd, ciekawym pomysłem może być wyprawa motocyklem przez Czarnogórę – niewielki kraj na Bałkanach, gdzie Adriatyk gwałtownie wdziera się w ląd tworząc zatoki otoczone przez majestatyczne pasma górskie. Tu w średniowiecznych miasteczkach budynki mają kolor ochry, a drogi wśród lasów i gajów oliwnych są niezwykle malownicze.

Reklama

Logo autobaza

Sprawdź historię pojazdu

Sprawdź, w jaki sposób przygotować się do podróży motocyklem przez Czarnogórę, poznaj praktyczne wskazówki oraz najciekawsze trasy i miejsca, które warto zobaczyć podczas wyjazdu.

Czarnogóra – motocyklem przez krainę, gdzie morze spotyka się z górami

Czarnogóra to niewielkie, bardzo młode państwo na Bałkanach, o powierzchni zaledwie 13 800 km². Została utworzona w wyniku referendum niepodległościowego w 2006 r., kiedy też oddzieliła się od Serbii. Sąsiaduje również z Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią. Czarnogórskim wybrzeżem zachwycił się angielski poeta George Byron, pisząc, że "w chwili tworzenia się świata musiało być najpiękniejszym złączeniem morza i lądu". Te okolice zainspirowały również laureata nagrody Nobla, Ivo Andricia, który opisywał czarnogórskie miasteczka jako pełne zieleni i słońca.

Czarnogóra Budva

Bez wątpienia motocyklowe drogi w Czarnogórze należą do najpiękniejszych w Europie: prowadzą przez zapierające dech w piersiach kaniony, wysokie góry i wzdłuż wybrzeży. Niewielkie odległości i ogromna różnorodność krajobrazu powoduje, że nawet krótka wyprawa może być pełna atrakcji. Proponujemy trasę przez Serbię, którą można potraktować tranzytowo, jednak jeżeli czas pozwala, dobrym pomysłem będzie zatrzymanie się również na zwiedzanie w kilku miejscach po drodze. Na całą wyprawę warto zaplanować co najmniej 5-7 dni. Jeżeli dysponujesz większą ilością czasu, poszczególne punkty programu możesz realizować spokojniej, a także rozszerzyć plan o miejscowości bośniackie, chorwackie lub albańskie.

Nasz trip na 4 kołach przebiegał następująco [aktualizacje z każdym opublikowanym odcinkiem]

Wyruszyliśmy z Podgoricy, gdzie generalnie nie znaleźliśmy miejsc wartych udokumentowania. Szukaliśmy na miejscu starówki, czegokolwiek na czym warto by zawiesić oko ale szybko poddaliśmy się.

A jeszcze z takich rzeczy organizacyjnych, Czarnogóra nie należy do strefy UE w związku z czym na miejscu najlepiej wyposażyć się w lokalną kartę SIM. Już za 10 euro nabędziecie taką na każdej stacji benzynowej, wystarczy wam internetu na tygodniowy pobyt.

Dzień 1

Wylądowaliśmy w Podgoricy i ruszyliśmy wynajętym samochodem na północ chcąc najpierw zmęczyć się w górach, żeby później polenić się na plażach Adriatyku. Samochód warto wypożyczyć w lokalnej firmie, my postawiliśmy na wypożyczalnię Delta Czarnogóra. Firma specyficzna Pan podjechał nieoznakowany, żadnej koszulki ani nic a z oddaniem samochodu to już w ogóle był cyrk ale o tym później.

Zgarnęliśmy na stacji wspomnianą kartę SIM i ruszyliśmy coś zjeść, tu warto zauważyć, że Podgorica w niedziele jest zamknięta, ciężko trafić otwarty sklep spożywczy, weźcie to pod uwagę podczas planowania waszej wycieczki po Montenegro.

Restauracja Dobre Vode

Restoran Dobre Vode Pierwszy tip przy planowaniu budżetu na wakacje w Czarnogórze. W górach jest tanio tak samo w mniejszych miejscowościach i to dużo taniej niż nad morzem. Dla przykładu dwie kawy cappucino i 4 porcje lodów 5 euro. W Zatoce Kotorskiej za jedną kawę zapłacicie 5 euro!

Na trasie mieliśmy wspomnianą restaurację Dobre Voda i nasza opinia o niej jest bardzo pozytywna i szczerze polecamy. Obsługa średnio mówi po angielsku ale trafiła się jedna dziewczyna z obsługi którą dało się dogadać. Pierwsze spostrzeżenia są takie, że lokalsi też tam jedzą, to zawsze dobry znak. Za obiad ze zdjęcia zapłaciliśmy 26 euro razem z napojami! Mega.

Posileni wsiedliśmy do naszej super bryki za 6 dni ok 1500 zł nas kosztowała, co prawda silnik 1.0 ale na prawdę dawała radę, a skrzynia automatyczna w tych górskich serpentynach to skarb.

Gdzie tanio się zatrzymać w Czarnogórze? Eko Oza kamping

Kemping Eko Oaza Opinia o campingu Eko Oza w Czarnogórze to miejsce pozamiatało. Ludzie byli tak przesympatyczni - chociaż wszędzie byli ale nie dość, że tanio za jeden nocleg za naszą 4 zapłaciłem 230 zł! To ten klimat. Po przyjeździe ugoszczono nas lokalną brandy a dzieciaki soczkiem. Świeże pyszne jedzenie, widok, atmosfera no po prostu to co w wakacjach lubimy najbardziej. Szczerze polecam każdemu to dobra baza wypadowa do eksplorowania pobliskiego kanionu i rzeki Tara oraz gór Dormitoru.

Pyszne jedzenie prosto z pobliskiej rzeki

Poza tym spotkaliśmy ciekawych ludzi fragment o nich. Para ok 60 lat która całe wakacje a generalnie porę ciepłą spędza w siodle można powiedzieć. Przyjechali z Holandii i jeżdżą po europie właśnie na takich przerobionych Goldwingach.

czarnogora i przerobiony goldwing

Mają wszystko ze sobą jak zobaczycie to nie dość, że kosze boczne to jeszcze sporych rozmiarów przyczepę. Średnia prędkość po dobrej drodze to 80-110 km na godzinę ale jaka przygoda! Niesamowici ludzie.

czarnogora i przerobiony goldwing

Przyjrzyjcie się też oponom to samochodowe gumy. No orginały.

czarnogora i przerobiony goldwing

Dzień 2

Most nad rzeką i kanionem Tara

Most nad Tarą Kanion rzeki Tara to jeden z najgłębszych i najpiękniejszych kanionów na świecie, znajdujący się w Czarnogórze. Kanion Tara jest szczególnie znany ze swoich wysokich skał i wodospadów, w tym wodospadu Djurdjevica Tara, który ma wysokość około 140 metrów. Kanion Tara został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest domem dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Turyści mogą podziwiać piękno kanionu podczas wycieczek pieszych, spływów kajakowych lub wycieczek konnej. Okolica kanionu Tara oferuje również szereg innych atrakcji turystycznych, takich jak szlaki turystyczne, parki narodowe i historyczne zamki.

Most nad rzeką i kanionem Tara

To tu zaliczycie najdłuższy zjazd na tyrolce, ten który widzicie na filmie miał ok 1 kilometra! Ile kosztuje zjazd tyrolką nad kanionem Tara w Czarnogórze? Taka przyjemność to koszt ok 25 euro. Można zjeżdżać z dziećmi na kolanach. Generalnie wygląda całkiem bezpiecznie przez cały czas siedzicie wygodnie w takim jakby kocu.

Góry Durmitor

Góry Durmitor to górski masiv położony w południowo-zachodniej Czarnogórze. Są one najwyższe w Czarnogórze, z szczytem Bobotov Kuk, który ma wysokość około 2500 metrów nad poziomem morza. Góry Durmitor są szczególnie znane ze swoich pięknych jezior, w tym Jeziora Piva i Jeziora Black Lake, oraz kanionu Tara. Są one również popularnym miejscem wśród miłośników turystyki górskiej i aktywności na świeżym powietrzu, takich jak wspinaczka, nurkowanie, rafting i kajakarstwo. W okolicy gór Durmitor znajduje się wiele atrakcji turystycznych, takich jak park narodowy Durmitor, zamki i muzea.

Cud przyrody góry Durmitor Czarnogóra

Przepiękne widoki celowo filmu nie ciąłem zbyt często, żebyście mogli się napatrzeć. Mnóstwo krętych uliczek ale w dobrym stani utrzymanych. Decydując się na motocyklową wyprawę na Czarnogórę nie liczcie na efektowne pokonywanie zakrętów jest tak wąsko, że trzeba bardzo uważać i jechać z naprawdę minimalną prędkością, żeby przypadkiem nie skończyć w przepaści lub nie wjechać w kogoś z naprzeciwka. Ciężko tu się minąć bez praktycznie zatrzymywania się na poboczu.

Montenegro durmitor mountains

Tylko przejazdem ale cały dzień spędziliśmy w tych pięknych górach. Zdecydowanie wrócimy na dłużej, żeby przemierzyć ich szlaki jak dzieciaki trochę podrosną. Tak docieramy do drugiego noclegu.

Jezioro Piva i glamping

kajaki nad jeziorem Piva Czarnogóra Jezioro Piva to jezioro położone w południowo-wschodniej Czarnogórze, w górach Durmitor. Ma powierzchnię około 50 km² i jest największym jeziorem w Czarnogórze. Jest ono słynne z pięknych widoków i aktywności turystycznych, takich jak wędkarstwo, spływy kajakowe i wycieczki piesze. W okolicy jeziora znajduje się wiele atrakcji turystycznych, takich jak szlaki turystyczne, park narodowy Durmitor i kompleks skalny Black Lake. Jezioro Piva jest również popularnym miejscem wśród miłośników sportów wodnych, takich jak nurkowanie, windsurfing i kitesurfing.

Kolejny nocleg zaliczyliśmy właśnie pod dzieci w Ok Koral Glamping nad jeziorem Piva nie kosztował mało bo za naszą rodzinę 2+2 i tylko jedną noc zapłaciłem ok 700 zł. Czy warto? Dzieci mega zadowolone i przygoda w bezpiecznych kontrolowanych warunkach ale za tę cenę spodziewałem się czegoś lepszego. Mieliśmy wliczoną kolację i śniadanie ale były one dosyć skromne i dorosły mężczyzna raczej miałby kłopot, żeby się najeść tymi porcjami.

Na miejscu jesteście odcięci od świata i można się zrelaksować ale absolutnie nie ma tam co robić, zejście nad wodę jest dosyć niebezpieczne i bardzo utrudnione. Sprzęty wodne jak widzicie utrzymane są w bardzo kiepskim stanie, nie ma za bardzo możliwości nawet popływać.

Baza sanitarna jest ok, ciepła woda dostępna jak świeci słońce bo nagrzewa ją baterie solarne. Zdecydowanie miejsce z potencjałem ale trzeba by zainwestować w ten klimat, zatrudnić lepsze osoby i trochę ogarnąć na miejscu.

Byliśmy tam praktycznie sami, oprócz nas może 2 namioty zajęte. Nikt się nie narzucał i było bardzo kameralnie.

Podsumowując fajna przygoda ale cena za wysoka.

Dzień 3

Zapraszam Cię na film o Kotorze i Zatoce Kotorskiej, który pokazuje najpiękniejsze miejsca w tym rejonie Czarnogóry. Podróżujemy po urokliwych uliczkach Kotoru, zwiedzamy twierdzę San Giovanni oraz katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Nie możesz przegapić tej okazji do zwiedzenia Kotoru i Zatoki Kotorskiej!

PS. Tu motocykliści już nie dojeżdżają, przekonasz się dlaczego

Zatoka Kotorska

Zatoka Kotorska to naturalna zatoka w Czarnogórze, która rozciąga się od miasta Kotor do Tivat. Jest ona otoczona górami, które tworzą spektakularne widoki. Zatoka ma długość około 17 km i szerokość od 4 do 8 km, dlatego jest to jedno z największych naturalnych zatok w Europie.

Zatoka jest popularnym miejscem turystycznym ze względu na swoją piękną przyrodę, zabytki i historię. Znajduje się tu kilka malowniczych miast, takich jak Kotor, Perast i Risan, które oferują turystom wiele atrakcji, takich jak zwiedzanie zabytków, plażowanie, rejsy po zatoce i wiele innych.

Zatoka jest również popularna wśród żeglarzy, z licznymi marinami i mooringami dostępnymi dla jachtów. W zatoce znajdują się również liczne wyspy, w tym wyjątkowo piękna wysepka Our Lady of the Rocks.

Samo środowisko naturalne jest także bardzo interesujące. Zatoka jest ważnym siedliskiem różnych gatunków ptaków i innych zwierząt, w tym delfinów. Taras hotelowy i widok na zatokę Kotorską

Kotor zwiedzamy starodawne miasto

Kotor to jedno z najstarszych miast w Europie, założone w VII wieku p.n.e. Kotor słynie z pięknych zabytków architektury, takich jak twierdza San Giovanni oraz katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W mieście znajduje się również wiele uroczych uliczek i placów, gdzie można delektować się cudowną atmosferą i podziwiać piękne widoki.

Kotor jest nadmorskim miasteczkiem położonym w Czarnogórze, na południowym krańcu Zatoki Kotorskiej. Jest znane z pięknych widoków na góry i morze oraz z zachowanej architektury średniowiecznej. Starówka Kotoru jest wpisana na listę UNESCO jako dziedzictwo kulturowe. W centrum miasta znajduje się katedra św. Tripuna, która pochodzi z XII wieku oraz romański kościół św. Lucasa z XII wieku. Twierdza San Giovanni, zbudowana przez Republikę Wenecką w XVI wieku, jest również ważnym zabytkiem miejskim.

Kotor jest popularnym miejscem turystycznym, zwłaszcza latem, kiedy miasto jest pełne turystów, którzy przyjeżdżają tu, by odpocząć nad morzem, zwiedzić zabytki i korzystać z wielu atrakcji turystycznych. Okolice miasta oferują także wiele możliwości turystyki górskiej i wodnej, takiej jak wspinaczka i nurkowanie.

Zwiedzając Kotor musisz zobaczyć Twierdzę San Giovanni

Twierdza San Giovanni znajduje się w Kotorze, nadmorskim miasteczku w Czarnogórze. Została zbudowana przez Republikę Wenecką w XVI wieku jako element obrony przed atakami tureckimi. Twierdza składa się z kilku bastionów i murów, które otaczają starówkę Kotoru. Twierdza była przebudowywana i ulepszana przez kolejne władze, takie jak Austriacy i Francuzi, którzy panowali nad Zatoką Kotorską w XIX wieku. Obecnie jest to popularne miejsce turystyczne, z pięknymi widokami na miasto i morze.

Perast - dziedzictwo UNESCO

Perast jest małym nadmorskim miasteczkiem położonym na północnym krańcu Zatoki Kotorskiej, niedaleko miasta Kotor. Jest znane z pięknych widoków na zatokę i zabytków architektonicznych.

Starówka Perastu jest mała, ale pełna zabytków, głównie z XVII i XVIII wieku. Miasto jest słynne z dwóch kościołów na wodzie, które znajdują się na wysepce Our Lady of the Rocks i St George. Our Lady of the Rocks jest szczególnie znana z pięknego barokowego kościoła, który zawiera liczne freski i rzeźby.

Perast jest również popularnym miejscem dla żeglarzy ze względu na liczne mariny i mooringi dostępne dla jachtów. Miasto oferuje turystom wiele możliwości rekreacyjnych, w tym plażowanie, nurkowanie i wycieczki po Zatoce Kotorskiej.

Choć Perast jest mniejsze niż Kotor, to jest również popularne wśród turystów, którzy chcą poznać historię i kulturę regionu. Miasto jest wpisane na listę UNESCO jako dziedzictwo kulturowe za swój zabytkowy i historyczny charakter.

Tivat najmłodsze miasto Montenegro

Tivat jest miastem położonym na południowym wybrzeżu Zatoki Kotorskiej. Jest ono jednym z najmłodszych miast w Czarnogórze, bo zostało założone dopiero w XIX wieku i jest najnowszym miastem w kraju. Tivat jest głównym portem lotniczym w kraju, położonym blisko Dubrownika (Chorwacja) i innych miast regionu.

Miasto jest znane z pięknych plaż, w tym najsłynniejszej plaży Pržno, która jest popularna wśród turystów i miejscowych. Tivat ma również port jachtowy, Porto Montenegro, który jest jednym z największych i najnowocześniejszych portów jachtowych w Europie.

Tivat ma również kilka ciekawych miejsc do zwiedzenia, w tym kościół św. Nikołaja i kościół św. Marka, które pochodzą z XIX wieku. Miasto ma także kilka muzeów, w tym muzeum morskie i muzeum historii miasta.

Tivat jest popularnym miejscem turystycznym, z licznymi hotelami i kurortami, które oferują turystom szeroki wachlarz atrakcji, w tym plażowanie, wodne sporty, wspinaczkę górską, rejsy po zatoce i zwiedzanie zabytków.

Dzień 4

Budva widziana z góry

Zwiedzanie Budvy

Starówka Budvy jest jednym z najważniejszych zabytków miasta, z licznymi zabytkami z różnych okresów historycznych, w tym romańskim kościołem św. Jana z XII wieku, gotyckim kościołem św. Piotra z XV wieku i renesansowym ratuszem z XVI wieku. Miasto jest również znane z licznych muzeów i galerii sztuki, w tym Muzeum Narodowego i Muzeum Etnograficznego.

Wokół Budvy znajduje się także wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia, takich jak Sveti Stefan, malownicza wysepka położona kilka kilometrów od miasta, czy też Park Narodowy Durmitor, który jest popularny wśród miłośników turystyki górskiej.

Budva to miasto, które niestety nie jest odpowiednim miejscem na wypoczynek dla osób poszukujących spokoju i relaksu. W sezonie letnim jest tam bardzo tłoczno, co utrudnia poruszanie się po mieście i korzystanie z plaż. Plaże są ciasne i często brudne, a Adriatyk jest zimny nawet w sierpniu, co nie sprzyja kąpielom w morzu.

Poza ścisłym centrum i urokliwą starówką ten wakacyjny kurort jest mam wrażenie dosyć chaotycznie zabudowywany, przytłacza dużą ilością betonu i coraz bardziej wycinana zieleń. W celu budowy kolejnych wieżowców i hoteli. W sezonie letnim jest tam także mnóstwo turystów.

Niestety, wszystko to sprawia, że Budva nie jest odpowiednim miejscem na wypoczynek dla osób poszukujących spokoju i kontaktu z naturą. Zamiast tego, warto rozważyć inne miejsca w Czarnogórze, które oferują piękne krajobrazy.

Motocyklem do Czarnogóry - proponowana trasa motocyklowa

Proponujemy dojechać z Polski do serbskiej miejscowości Nowy Sad, a stamtąd ruszyć drugiego dnia drogą nr 21 przez Šabac i Valjevo lub drogę nr 170 wiodącą przez okolice serbskiego Narodowego Parku Tary. Dojedź do położonej w Czarnogórze na wysokości 1 448 m n.p.m. miejscowości Žabljak. Od tego momentu rozpoczniesz właściwą część wyprawy od trasy widokowej (P14) przez Durmitor – pasmo górskie należące do Gór Dynarskich, które rozciągają się wzdłuż wschodniego wybrzeża Adriatyku. To zdaniem wielu najładniejsza droga Czarnogóry prowadząca przez terytorium Parku Narodowego Durmitor. Najbardziej charakterystycznym punktem tego miejsca jest przełom rzeki Tary – najgłębszy kanion (1300 m) w Europie z majestatycznym mostem.

Kontynuując jazdę drogą P14 dojedziesz bajkowym szlakiem nad kanion rzeki Pivy i do miejscowości Plužine. Jadąc serpentynami od strony Durmitoru, stopniowo zauważysz, jak krajobraz się zmienia: z góry będziesz mógł obserwować turkusowe jezioro otoczone skałami. Zachowaj ostrożność na tym odcinku: numerowane tunele często nie są oświetlone, a na drodze mogą być dziury. Z Plužine droga E762 wjedzie w okolice zapory i granicy z Bośnią i Hercegowiną. Jeżeli masz czas, dobrym pomysłem będzie przekroczenie granicy i zwiedzanie Mostaru (149 km od Plužine) – to największe miasto Hercegowiny.

Z Mostaru wrócisz do Czarnogóry drogą R427 prowadzącą do Kotoru położonego w jednej z najpiękniejszych zatok na świecie: Zatoki Kotorskiej. Nazywana również Boką Kotorską, powstała, gdy po okresie epoki lodowcowej znacznie podwyższył się poziom morza i wody wdarły w głąb lądu, zalewając poprzeczne doliny. Wypoczynek w tym miejscu jest niezwykłym doświadczeniem. Krajobraz w przypomina monumentalny amfiteatr ze skał, który poraża swoim ogromem. W okolicach Boki Kotorskiej warto zatrzymać się na dłużej i uczynić ją bazą wypadową do zwiedzania innych miejscowości.


Z Kotoru możesz wybrać się:

  1. do Cetinje – miasteczka u podnóża masywu Lovćen na wysokości ok. 650 m n.p.m. – drogą P1;
  2. do Budvy – najpopularniejszego letniego kurortu w Czarnogórze – ok. 22 kilometry przez E65/E80;
  3. do Baru – największego portu Czarnogóry z zabytkowymi ruinami – ok. 61 kilometrów przez E65/80. W drodze powrotnej do Polski możesz odwiedzić miejscowość Ulcnij i wybrać się malowniczą trasą wzdłuż Jeziora Szkoderskiego podziwiając jego taflę pokrytą zielonymi wykwitami.

Jak przygotować się do podróży motocyklem przez Czarnogórę?

  • Na terenie Czarnogóry obowiązuje Zielona karta – to potocznie Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego – potwierdzenie, że posiadasz ubezpieczenie OC. Warto upewnić się wcześniej, czy ubezpieczyciel oferuje darmową/tanią Zieloną Kartę w pakiecie z OC. W przeciwnym wypadku konieczne może być wykupienie opłacalnego ubezpieczenia granicznego.
  • Dodatkowe ubezpieczenie pamiętaj, że Czarnogóra nie należy do Unii Europejskiej, więc nie będziesz mógł skorzystać z karty EKUZ. Z tego powodu warto pomyśleć o wykupieniu prywatnego ubezpieczenia turystycznego.
  • Noclegi – nocowanie na dziko w Czarnogórze nie jest legalne. Oczywiście mogłeś słyszeć opowieści podróżników, którym udało się rozbić namiot w otoczeniu niezwykłej przyrody i zapewniają, że nikt nie robi problemów, jednak robisz to na własną odpowiedzialność. Oferta campingów jest bogata, a ceny nie są wysokie. Warto również rozważyć wynajęcie przynajmniej na części wyprawy noclegów w hotelach lub pensjonatach.

Czarnogóra – co zobaczyć podczas podróży motocyklem?

Atrakcje Czarnogóry są bardzo zróżnicowane. Coś dla siebie znajdą tu zarówno zwolennicy aktywnego wypoczynku, jak i spragnieni leniuchowania w kurortach. Poszczególne miasta różnią się swoją specyfiką – każde z nich posiada swój niepowtarzalny charakter.

Kotor – wyjątkowy kurort nad zatoką

Podczas wyprawy motocyklem do Czarnogóry warto przede wszystkim zobaczyć Kotor – miasto słynące ze swojego wyjątkowego położenia między masywem gór Lovćen i urokliwą zatoką. Kotor charakteryzuje się doskonale zachowaną oryginalną średniowieczną zabudową i przepiękną starówką, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przyjemnie jest spacerować pośród krętych i wąskich uliczek. Warto także wspiąć się na oryginalne, doskonale zachowane mury miejskie. Przebywając w górnej części miasta, możemy spacerować wśród skał, na których wypoczywają jaszczurki i obserwować, jak zatoka zmienia się w wielki zegar słoneczny, gdy promienie w zależności od pory dnia zmieniają swoje położenie.

Budva – czarnogórskie miasto milionerów

Budva, turystyczna stolica Czarnogóry, słynie ze swojej pięknej starówki i zbudowanych pod koniec XV wieku murów obronnych. Znakami rozpoznawczymi miasta są Katedra św. Jana, Cytadela oraz luksusowe hotele, kluby i restauracje. Miasto którego historia liczy ponad 2500 lat, w ostatnim czasie przyciąga milionerów z Rosji i Europy Zachodniej. Obecnie na ok. 15 tysięcy mieszkańców jest ich ponad 500.

Bar w Czarnogórze – miasto portowe i ruiny

Bar to nadmorskie miasto i największy port Czarnogóry, z którego kursują statki m.in do włoskiego Birindisi. Warto je odwiedzić przede wszystkim ze względu na znajdujące się w odległości około 5km od centrum ruiny Starego Baru. Położony u podnóża majestatycznego pasma Rumija Stari Bar z całą pewnością przypadnie do gustu pasjonatom historii.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o Czarnogórę

Stolica Czarnogóry

Stolica Czarnogóry to Podgorica. Miasto położone jest w południowej części kraju, nad rzeką Moračą. Jest to największe miasto kraju i jego główny ośrodek polityczny, administracyjny, kulturalny i gospodarczy.

Podgorica jest miastem o długiej historii, które było zamieszkiwane od czasów rzymskich, jednak w wieku XX miasto zmieniło się nie do poznania. W czasie II wojny światowej zostało poważnie zniszczone, a po wojnie zostało odbudowane i przebudowane. Obecnie miasto jest nowoczesne i posiada liczne budynki administracyjne, hotele, centra handlowe i inne obiekty usługowe.

Podgorica jest również ważnym centrum kulturalnym, z licznymi muzeami i teatrami. W mieście znajdują się także liczne kościoły i meczety, co odzwierciedla różnorodność religijną tego kraju.

Jaka jest pogoda w Czarnogórze? Kiedy najlepiej jechać?

Czarnogóra znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Temperatury w tym kraju są znacznie wyższe niż w Polsce. W lipcu i sierpniu średnia w cieniu oscyluje wokół 27-30 stopni. Stwarza to idealne warunki do kąpieli w Adriatyku, warto skorzystać z tej możliwości, gdyż plaże w Czarnogórze wyróżniają się wyjątkowym, błękitnym odcieniem wody i są bardzo czyste.

Plaże, które mieliśmy okazję oglądać w okolicach Budvy temu zaprzeczają. Podobnie jak woda w tych rejonach Adriatyku jest zimna i nie zachęca do kąpieli. Inaczej jest natomiast w Zatoce Kotorskiej, jak to zatoka jest cieplejsza, nie ma tu niestety zbyt łatwego dostępu do wody, raczej będzie kamienista bądź wykute w skale schodki jak w okolicy Kotoru.

Jazda na motocyklu podczas upałów może jednak być bardzo męcząca – z tego powodu na wyprawę polecamy maj, wrzesień lub wczesny październik. Zawsze pamiętaj o tym, żeby zabrać ze sobą również cieplejsze, nieprzemakalne ubrania – nawet latem w górach Durmitor warunki klimatyczne bywają bardzo surowe.

Nie oszukujmy się jednak jak my nie widzieliśmy praktycznie żadnych motocyklistów na wybrzeżu. Góry to inna bajka, temperatura tam jest znacznie niższa i oscyluje w okolicy 22 stopni, co sprawia, że to idealne miejsce dla motocyklistów. Jak to w górach pogoda jest mocno zmienna i często zdażają się przelotne opady na co musicie być przygotowani.

Jakie są języki w Czarnogórze?

Języki urzędowe w Czarnogórze to: czarnogórski, serbski, bośniacki, albański i chorwacki. Według spisu powszechnego z 2011 r. najpopularniejszy jest serbski, którym posługuje się 42% ludności. Wszystkie z tych języków, za wyjątkiem albańskiego, są bardzo do siebie podobne. Czarnogórcy najczęściej znają języki obce, dlatego też najczęściej nie będzie problemów, by porozumieć się po rosyjsku lub angielsku.

Czarnogóra po angielsku

Często i wiele informacji na temat Czarnogóry znajdziecie szukając Montenegro tak mówi się na Czarnogórę w języku Angielskim.

Czy Czarnogóra należy do Unii Europejskiej?

Choć kraj ten nie należy do Unii Europejskiej, walutą Czarnogóry jest Euro.

Jak wyglądają ceny w Czarnogórze?

Ceny są zbliżone do polskich – w miejscowościach turystycznych na wybrzeżu mogą być one nieco wyższe, natomiast w głębi kraju zwykle są niższe i nie powinniśmy obawiać się wysokich kosztów. Zwłaszcza poza sezonem można znaleźć bardzo przystępne oferty noclegów. Przykładowe ceny: woda mineralna (1,5l) – 0,40-0,50 euro; chleb około 0,70 euro za 500gr, ser (1 kg) – 5 euro; pizza od 4 euro; zestaw z McDonalda 3,30 euro, danie z rybą np. doradą i dodatkami 14 euro. Nocleg w tanim hostelu znajdziesz już za około 8-15 euro, a w pokój w lepszym standardzie w hotelu: 40-50 euro.

Czarnogóra COVID - wjazd. Ostrzeżenia dotyczące COVID-19

Polacy aby wybrać się do Czarnogóry nie potrzebują wiz. Pamiętaj jednak o tym, że obecnie w związku w utrzymującą się wysoką liczbą zachorowań na Covid-19 MSZ odradza wszystkie podróże zagraniczne, które nie są konieczne, w tym podróże do Czarnogóry. Aby wjechać na terytorium kraju, należy okazać zaświadczenie o szczepieniu lub negatywny wynik testu PCR (nie starszy niż 72 godziny) lub testu antygenowego (nie starszy niż 48 godzin) lub zaświadczenie o przebytym w przeciągu ostatnich sześciu miesięcy zakażeniu. Aktualne wymogi możesz sprawdzić na stronie: Czarnogóra GOV.

Sprawdź też nasze testy motocykli