rekawice motocyklowe
859 ocen

Kompletując odzież motocyklową, nie sposób pominąć rękawic. Odpowiednio dobrane rękawice nie tylko chronią dłonie przed wiatrem i zimnem, ale stanowią zabezpieczenie dla dłoni przed otarciami, skaleczeniami podczas ewentualnego upadku z motocykla. W poniższym tekście skupimy się na pewnego rodzaju ciekawostkach, jeśli chodzi o rękawiczki motocyklowe.

Reklama

Logo autobaza

Sprawdź historię pojazdu

Tak naprawdę w trakcie jazdy często nie zdajemy sobie z tego sprawy, jaką drogę przeszły rękawice, zanim trafiły na nasze dłonie. Rozwój technologii oraz badania sprawiły, że obecne rękawice motocyklowe męskie czy też damskie są bez porównania bardziej funkcjonalne, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Oto 7 ciekawostek, które mogą przydać się każdemu motocykliście.

1. Rękawice motocyklowe wywodzą się z rękawic lotniczych używanych przez pilotów w czasie I wojny światowej

Pierwsze rękawice motocyklowe powstały na bazie rękawic lotniczych, które zapewniały pilotom ochronę dłoni od niskich temperatur panujących na wysokości, a jednocześnie umożliwiały pilotowanie bez utraty swobody ruchów i precyzyjnego sterowania samolotem. Od tego czasu wiele rozwiązań zostało przeniesionych na ziemię i dostosowanych np. do zmieniającej się pogody. Rękawice na motor stały się m.in. wodoodporne.

2. Niektóre rękawice powstają ze skóry kangura, która jest wyjątkowo wytrzymała i elastyczna

Skóra kangura jest ceniona w produkcji rękawic motocyklowych ze względu na swoją wytrzymałość i elastyczność. To doskonały materiał zapewniający solidną ochronę dłoni podczas jazdy i pewny uchwyt kierownicy. Oczywiście współczesne rękawice powstają z różnych materiałów. Dużą popularnością cieszą się m.in. skórzane rękawice motocyklowe, ale również te wykonane z tworzyw sztucznych jak neopren, nylon, Gore-tex.

3. Specjalne wzmocnienia na palcach mogą poprawić czucie manetki, co jest kluczowe dla precyzyjnej kontroli

Wysoki poziom bezpieczeństwo to bez wątpienia kluczowy atut rękawic. Te naprawdę dobre, mają nie tylko zapewnić ochronę przed urazami, ale także poprawić czucie i pewność chwytu podczas obsługi manetki. To szczególnie istotne dla stylu jazdy lub podczas jazdy terenowej, lub bardzo szybkiej.

4. Zaawansowane rękawice mają systemy wentylacyjne, które regulują temperaturę dłoni i zapobiegają przegrzaniu

Rękawice motocyklowe muszą chronić, ale powinny też zapewnić motocykliście maksymalny komfort podczas nie tylko chłodniejszych, ale też cieplejszych dni, gdy dłonie mogą się mocno nagrzać. Dlatego najlepsze rękawice motocyklowe wyposażone są w systemy wentylacyjne, które są niezwykle przydatne, zapewniając komfort i suchość dłoni podczas całej trasy.

5. Niektóre modele mają wbudowane elementy amortyzujące drgania, co jest ważne przy długich trasach

Podczas krótkich przejażdżek wiele aspektów rękawic może nie mieć dużego znaczenia. Jednak długie trasy mogą być męczące dla dłoni z powodu ciągłego narażenia na drgania. Dlatego niektóre rękawice motocyklowe wyposażone są w elementy amortyzujące drgania, które redukują zmęczenie i zapewniają komfort użytkowania nawet podczas długich podróży.

6. W niektórych rękawicach motocyklowych można znaleźć zintegrowane z nimi zegarki lub inne gadżety

Wraz z rozwojem technologii, rękawice motocyklowe stają się coraz bardziej zaawansowane. Niektóre modele mogą być wyposażone w zintegrowane gadżety, takie jak zegarki, system komunikacji Bluetooth, co dodatkowo zwiększa ich funkcjonalność.

7. Istnieją rękawice z elektrycznym podgrzewaniem, które są idealne dla osób jeżdżących w chłodniejsze dni

Dla motocyklistów jeżdżących zimą, rękawice z elektrycznym podgrzewaniem mogą być zbawieniem. Dzięki nim dłonie pozostają ciepłe i suche, co wpływa ogromnie nie tylko komfort, ale też bezpieczeństwo podczas jazdy.

Podsumowanie

Jak widać rękawice motocyklowe to nie tylko ważny element stroju, ale przede wszystkim element ochrony dający motocykliście komfort prowadzenia jego maszyny. Na rynku spotkamy wiele różnych modeli rękawic z różnych materiałów, z dodatkowymi udogodnieniami. Niemniej jednak przyzwoite rękawice, które świetnie przylegają do dłoni, a jednocześnie są oddychające podczas upału, to zakup, na którym w żadnym razie nie należy oszczędzać. Jeśli nie znasz się na rękawicach i planujesz kupić swoją pierwszą parę, zastanów się, jak często jeździsz swoim jednośladem, czy jeździsz nim głównie latem, czy również zimą oraz długie są to odcinki. Na tej podstawie łatwiej będzie dobrać właściwe model.

Artykuł sponsorowany