PKK - Profil Kandydata na Kierowcę, jak wyrobić pytania i odpowiedzi
1398 ocen

PKK czyli profil kandydata na kierowcę. Do czego jest wam potrzebny i jak go zdobyć? Jak wygląda proces ubiegania się o prawo jazdy. Może masz już uprawnienia na kategorię B od lat i postanowiłeś zdobyć kolejne, z tego artykułu dowiesz się jak to się robi po nowemu.

Reklama

Logo autobaza

Sprawdź historię pojazdu

PKK to unikalny numer który uzyskujecie w wydziale komunikacji. Każdy kandydat na kierowcę od 2014 roku musi go uzyskać zanim będzie mógł zapisać się na kurs lub zgłosić do WORD na egzamin. Wydrukowany dokument otrzymujecie w ciagu ok 10 minut i jest on niezbędny do otrzymania uprawnień do kierowania pojazdami.

Jakie kroki musisz podjąć

Badanie lekarskie – to lekarz zdecyduje czy możesz prowadzić pojazdy czy nie. Jest to obowiązkowy pierwszy krok. Warto zapytać szkołę jazdy na pewno współpracują z jakimś lekarzem i kogoś wam polecą. Warto również poszukać w internecie możecie znaleźć tańszą opcję.

Składamy wniosek – oprócz samego wniosku pamiętajcie o pozostałych dokumentach (listę znajdziecie na dole strony).

Otrzymujesz PKK

Wariant nr 1

 • Szkoła jazdy – zgłaszasz się do szkoły jazdy na kurs teoria + praktyka (pamiętaj o PKK – zostanie on wczytany do systemu).
 • Egzamin wewnętrzny.
 • Zapisujesz się do WORD na teorię (Pamiętaj o PKK)
 • Zdajesz egzamin teoretyczny
 • PKK zostało zaktualizowane przez word
 • Zapisujesz się na egzamin praktyczny.
 • Zdajesz.

Reszta dzieje się automatycznie, wniosek jest przesyłany do wydziału komunikacji, opłacasz nowy dokument i odbierasz.

Wariant nr 2

 • Samodzielnie przygotowujesz się do teorii – tak jak ja. Pamiętaj, żeby NIE PODAWAĆ PKK w szkole jazdy – zostanie on zablokowany i nie będziesz mógł się zapisać w WORD na egzamin teoretyczny.
 • Zapisujesz się na egzamin teoretyczny w WORD.
 • Przechodzisz kurs praktyczny w szkole nauki jazdy (pamiętaj o PKK). Zostaje on zablokowany do czasu ukończenia kursu. Następnie musi zostać odblokowany, żebyś mógł się zapisać na egzamin praktyczny w WORD.

Reszta odbywa się analogicznie do wariantu nr 1.

Info-car.pl - jak sprawdzić swój numer pkk

PKK profil kandydata na kierowcę info car

Jak sprawdzic numer pkk? Polecam skorzystać z platformy info-car.pl Dzięki niej możecie śledzić online co dzieje się z waszym elektronicznym dokumentem PKK – zrzut ekranu obok. Ponad to sprawdzicie jaki jest status waszego prawa jazdy, czy już wniosek jest przetwarzany, dokument się wydrukował (wystarczy podać numer PESEL, imię i nazwisko) itp. Co jeszcze bardzo przydatne to możliwość zapisania się na egzamin bez wychodzenia z domu! Tylko uwaga najpierw sprawdźcie co z waszym PKK, czy został już uwolniony przez szkołę jazdy, jeśli zapiszecie się i opłacicie egzamin, a numer PKK nie został uwolniony przez szkołę nie dojdzie do zapisu a wasze pieniądze zostaną zablokowane w WORD (tak było w moim przypadku…) :/ Jest to też dobre miejsce aby ubiegać się o odzyskanie numeru pkk online.

U mnie od momentu opłacenia prawka do odbioru minął równo tydzień! Ekspersowo.

Co trzeba przygotować do urzędu

 • Wniosek o wydanie prawa jazdy (PDF 2 MB) – pobierz i wypełnij w domu albo weź w urzędzie.
 • Orzeczenie lekarskie.
 • Aktualne zdjęcie. (specyfikacja poniżej) sprawdź, jak powinno wyglądać zdjęcie! ja przez niewiedzę musiałem jeździć dwa razy.
 • Dowód osobisty albo paszport. Jeśli jesteś cudzoziemcem, weź paszport albo kartę pobytu.
 • Ksero dotychczasowego prawa jazdy – jeśli masz już prawo jazdy i chcesz uzyskać uprawnienie na kolejną kategorię.
 • Pisemną zgodę rodziców albo opiekuna prawnego – jeśli masz 17 lat i wkrótce ukończysz 18 lat. W dokumencie rodzic albo opiekun prawny musi wyrazić zgodę na rozpoczęcie kursu i wydanie prawo jazdy. Pamiętaj, że Twój rodzic albo opiekun prawny musi podpisać taki dokument przy urzędniku. Dlatego najlepiej idź do urzędu wraz z rodzicem albo opiekunem prawnym.
 • Orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem
 • jeśli chcesz dostać prawo jazdy kategorii: C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E albo gdy starosta skierował Cię na badania psychologiczne.

Jakie powinno być zdjęcie do prawa jazdy

 • kolorowe,
 • aktualne (fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku),
 • wyraźne,
 • ostre,
 • wykonane na jednolitym jasnym tle,
 • w wymiarach: 35 x 45 mm,
 • powinno odwzorowywać naturalny kolor skóry,
 • powinno obejmować wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazywać wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.

Pytania i odpowiedzi

Elwira Kupno motocykla z zagranicy - podatek płacić nie płacić?

Ogólna zasada jest taka, że jeśli motocykl/motorower sprowadzasz z kraju Unii Europejskiej to jesteś zwolniony z akcyzy oraz VAT-u. Wyjątkiem są tu nowe maszyny, za które należy opłacić podatek VAT w wysokości 23% niezależnie czy były sprowadzane z Unii czy nie. Jako nową maszynę traktuje się pojazd którego pierwsza rejestracja miała miejsce 6 miesięcy wstecz lub jej przebieg nie przekracza 6000 km.

Martyna Witam ukonczylam kurs na prawo jazdy w 2015 roku i zdałam egzamin teoretyczny. Podchodziłam do egzaminu praktycznego kilka razy niestety z marnym skutkiem. Teraz chce wrócić i zdać. Zaktualizowałam w wydziale komunikacji w starostwie mój profil pkk ponieważ zmieniłam nazwisko. Jak długo trwa taka aktualizacja? Chciałam od razu zapisać się na egzamin praktyczny online jednak wyświetla się komunikat o błędzie bądź nieaktualnych danych itp. Czy to oznacza że mam odczekać kilka dni aż pkk będzie odblokowane i wtedy się zapisać? Chciałabym dodać do mojego komentarza jeszcze kilka zdań. Wykupiłam dodatkowe jazdy w innej szkole jazdy niż ta do której kiedyś uczęszczałam. Podałam nr pkk. Gdy po pobrali rozumiem że został zablokowany? I dlatego nie mogę zapisać się na egzamin praktyczny? Jeśli tak to jak długo będzie zablokowany? Kiedy mogę się zapisać na egzamin praktyczny?

Pobrany numer PKK będzie w OSK tak długo aż go nie odblokują, musisz się do nich zgłosić, żeby “odkliknęli” w systemie. Generalnie za moich czasów takie dodatkowe jazdy załatwiało się bez PKK…

Piotrek Hej, Właśnie kończę kurs w OSK. Zostało mi dosłownie 5 godzin, ale Pani już zaktualizowała mój PKK i może zostać pobrany przez WORD. Czuję, że będę musiał dokupić kilka jazd przed częścią praktyczną. Problem polega na tym, że chciałbym je kupić u innego instruktora, który pracuje w innym ośrodku. Czy na chwilę obecną muszę oznajmiać mojej szkole, że zmieniam ośrodek na godziny dodatkowe? Planowałem wyjeździć brakujące 5h i podziękować im za współpracę bez składania jakichś rezygnacji etc. Po zakończeniu kursu jestem “wolny” jeśli chodzi o dalszą naukę i wystarczy podać PKK w innym ośrodku? Pozdrawiam

To częsta praktyka, żeby móc się zapisać na egzamin wcześniej, a np zostawić sobie kilka godzin do wyjeżdżenia przed egzaminem. Proponuję zapisać się na egzamin i już nie martwić się PKK, jak będziesz miał termin egzaminu dobierz tak lekcje, żeby przećwiczyć wszystko zaraz przed nim. Powodzenia! Przemek

Adam Hej. Zdałem egzamin z teorii ok. 6 lata do egzaminu z jazdy w ogole nie podchodziłem. Planuje rozpocząć cały kurs od 0 w nowej szkole. Czy moje pkk zostało zwrócone do starego OSK?

Cześć, nie Twoje PKK powinno być cały czas w WORD. Powodzenia i pozdrawiam, Przemek