Na co zwrócić uwagę kupując używany motocykl?

Na co zwrócić uwagę kupując używany motocykl?

Jesień to idealny czas na zakup motocykla. Sezon dobiega już końca i na rynku pojawia się coraz więcej ofert sprzedaży jednośladów, dzięki czemu jest duża szansa na znalezienie atrakcyjnego modelu. Jednak, aby nie paść ofiarą nieuczciwego sprzedawcy, warto przed zakupem sprawdzić historię motocykla, którym jesteśmy zainteresowani. Eksperci autobaza.pl podpowiadają, jakie informacje możemy znaleźć w dostępnych na rynku raportach historii pojazdów.

Motocykl lepszym środkiem lokomocji niż auto?

Zainteresowanie motocyklami rośnie nieustannie od kilku lat. Jak podaje Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, we wrześniu ogólna liczba zarejestrowanych w bieżącym roku jednośladów wynosiła 20 998. Jest to blisko 17% wzrost względem analogicznego okresu 2021 r. W przypadku samochodów osobowych trend jest dokładnie odwrotny — od początku roku zarejestrowano ich blisko 10% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Miasta są coraz bardziej zatłoczone, miejsc do parkowania jest stosunkowo mało, a ceny paliw nieustannie rosną. Niektórzy szukają więc alternatywy dla samochodu – tym wyborem może być motocykl. Na naszych drogach jest ich coraz więcej – widzimy odzwierciedlenie tego trendu również w naszych danych, coraz częściej klienci sprawdzają historię motocykli i skuterów po VIN. Co więcej, mając prawo jazdy kategorii B dłużej niż przez 2 lata, możemy poruszać się jednośladem z silnikiem do 125 cm3 bez dodatkowych uprawnień. Jeśli chcemy przemieszczać się szybko pośród miejskich korków, świetnym rozwiązaniem jest zakup motocykla – mówi Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl

Niezależnie od tego, jaka jest nasza motywacja, decydując się na zakup motocykla, warto dobrze się do niego przygotować.

Co powinniśmy wiedzieć, kupując używany jednoślad?

Choć na rynku dostępne są serwisy zawierające precyzyjnie opisane oferty sprzedażowe, podczas wyboru pojazdu wciąż można paść ofiarą własnej niewiedzy. Przeszukując ogłoszenia, warto zwrócić uwagę na rocznik oferowanego motocykla, pojemność silnika czy wagę (szczególnie, jeśli ma z niego korzystać kobieta). Często jednak w ogłoszeniach brakuje szczegółowych informacji, dlatego podczas rozmowy ze sprzedającym najlepiej poprosić o numer VIN, który umożliwi nam ujawnienie całej historii motocykla.

Nie wszyscy wiedzą, że na autobaza.pl można sprawdzić po numerze VIN również historię motocykla. To ważne ze względu na kilka aspektów: bezpieczeństwo przyszłego właściciela, oszczędność czasu i pieniędzy. Raport, który możemy otrzymać na podstawie numeru VIN, pokaże nam, czy motocykl brał udział w wypadkach - o ile był naprawiany w ramach ubezpieczenia. Szkoda rzędu kilkunastu tysięcy złotych dyskwalifikuje potencjalny zakup. Siedząc wygodnie przed komputerem czy z korzystając z telefonu zdecydujemy, czy chcemy jechać na drugi koniec Polski oglądać wybrany egzemplarz. Ciekawostką jest również wyposażenie, które może być zakodowane w numerze ramy. Nowoczesne jednoślady często posiadają zaawansowane technologie, lampy led, aktywne zawieszenie, tempomat, czy grzane manetki. Wszystko to możemy zweryfikować w raporcie VIN na podstawie jednego numeru - dodaje Przemysław Gąsiorowski.

Dzięki tak precyzyjnym danym będziemy mieć pewność, czy jednoślad odpowiada naszym oczekiwaniom, czy nie pochodzi z kradzieży lub, czy np. zgadza się przebieg. Weryfikacja historii motocykla jest ważna nie tylko ze względów finansowych, ale również dlatego, że jazda uszkodzonym pojazdem stanowi dla użytkownika śmiertelne niebezpieczeństwo. Ponadto prywatni sprzedający czy handlarze często nie podają informacji, które mogą obniżyć wartość oferowanego pojazdu, więc warto sprawdzić jego historię, aby zaoszczędzić czas, który poświęcilibyśmy na oględziny egzemplarza atrakcyjnie prezentującego się wyłącznie na zdjęciach.

Aby nie paść ofiarą nieuczciwego sprzedawcy, warto dokładnie sprawdzić motocykl, którym jesteśmy zainteresowani. Autobaza.pl wyłącznie na podstawie numeru VIN zwraca dane zarówno z krajowych, jak i zagranicznych źródeł (co jest istotne przy zakupie motocykli sprowadzanych z Niemiec, Włoch czy Francji, które zyskują ostatnio na popularności). Raport autobaza.pl zawiera również bardziej szczegółowe informacje jak np. zdjęcia z poprzednich aukcji czy zaciągniętych zobowiązaniach pod zastaw motocykla (zastaw sądowy).

Koniec sezonu i zwiększona liczba ogłoszeń sprzedaży to świetna okazja na wymianę zużytego sprzętu czy zakup nowego motocykla, pamiętajmy jednak, żeby robić to z głową, najlepiej zimną.

Informacja prasowa

Sprawdź też nasze testy motocykli

BMW R nine T recenzja boksera w opcji 719

BMW R Nine T Opcja 719: Wibracje Klasycznej Sztuki Motocyklowej

Motocykl WSK 125 widok z boku

WSK 125 – motocykl z długą historią

Recenzja motocykla Royal Enfield Continental GT 650

Royal Enfield Continental GT 650 – klasyczny miejski cafe racer z wyścigowym rodowodem

BMW S1000 XR

Szczera Recenzja BMW S1000XR: Opinia Motocyklisty

Recenzja motocykla Royal Enfield Meteor 350

Royal Enfield Meteor 350 - szyk, styl i wygoda - nasza recenzja

BMW F 850 GS Triple Black

Recenzja BMW R 1250 GS HP: Odkryj Niezwykły Motocykl, Który Zmienia Zasady Gry

Lewa strona motocykla od przodu

Objeżdżamy Hondę Africa Twin Adventure Sports ES model 2022

Recenzja Yamahy XSR 125 w wersji Legacy

Motocykl Yamaha XSR 125 w wersji Legacy – piękna klasyka na kategorię B

Honda CMX Rebel 1100 DCT

Honda Rebel 1100 z DCT? Czy to udane połączenie klasyki z nowoczesnością sprawdzamy.

Nasza opinia o Harley-Davidson Nightster 975 - nowy Sportster w rodzinie

Nasza opinia o Harley-Davidson Nightster 975 - nowy Sportster w rodzinie

BMW R 18 B recenzja boksera motorrad

BMW R18 B nikt nie przejdzie obojętnie - recenzja baggera od Motorrad

BMW F 850 GS Triple Black

BMW F 850 GS - recenzja średniego z rodziny GSów za to najlepszego w offroad (opinia i dane techniczne)

Yamaha MT 125

Yamaha MT 125 - najlepszy motocykl na początek - cena, informacje i dane techniczne

Nasza opinia o Harley-Davidson Nightster 975 - nowy Sportster w rodzinie

Harley Davidson Sportster S 2021: Cała Prawda o legendarnym modelu!

Harley Davidson Street Bob 114

Recenzja Harley Davidson Street Bob 114: Nowa definicja wolności na dwóch kołach!

2023 Yamaha Ténéré 700 i Ténéré 700 Rally Edition

Yamaha Tracer 700 kontra Honda NC750X co wybrać na pierwszy motocykl?

Kawasaki Ninja widok z boku

Kawasaki Ninja – smok na dwóch kołach

Harley Davidson Pan America 1250 Special

Opinia o Harley Davidson Pan America 1250 Special - czy warto?

Honda Varadero ikona wśród motocykli turystycznych

Honda Varadero - legenda w świecie motocykli turystycznych

Harley Davidson LiveWire widok z boku

Recenzja Harley Davidson LiveWire - elektryzujący weteran

Aprilia shiver 900 recenzja

Recenzja Aprilia Shiver 900, prawie litr, a mocy jednak nie tak dużo