Yamaha Ténéré 700 - emblemat

YAMAHA PREZENTUJE PROTOTYP TÉNÉRÉ 700

Kiedy w 2004 roku Ewan McGregor wraz z Charley Boormanem i ekipą filmową rozpoczęli realizacje projektu podróży motocyklami dokoła Świata nawet nie podejrzewali, że ich produkcja Long Way Round będzie dla następnego pokolenia motocyklistów tym czym dla pokolenia dzisiejszych sześćdziesięciolatków był Easy Rider z Peterem Fonda i Denisem Hoperem. Ewan pokazał nam przepustkę do innej rzeczywistości.

Za kolejnym zakrętem ginie nasz poukładany świat pełen szklanych biurowców, tabel w excelu, szarych garniturów i przystrzyżonych trawników. Tą widoczną kontentację wykorzystali producenci oferując nam całą gamę motocykli typu adventure.

Od teraz widok uzbrojonego w kufry i zabłoconego GSa, Multistrady czy Tigera na ulicy miast jest widokiem codziennym a jeździec jest oceniany jako globtroter, choćby nawet był w drodze powrotnej z sobotniego wypadu na działkę. Statystyki sprzedaży są nieubłagane, motocykle adventure są dla rynku tym czym SUVy w przypadku samochodów. Moda ma jednak swoją cenę. Wymaga od jeźdźca adekwatnych umiejętności, doświadczenia i siły w obcowaniu z wysoką i ciężką maszyną. Co zatem zrobić gdy dopiero się zaczyna, lub gdy natura nie obdarzyła nas wzrostem większym niż przeciętny?

Propozycją odpowiedzi jest nadchodząca w najbliższych miesiącach nowa Yamaha Trenere 700. Motocykl pełnymi garściami czerepie z legendy wyprawowych sprzętów Yamahy. Nie trzeba przypominać, że pierwszym motocyklem, który wygrał a w zasadzie w ogóle ukończył rajd Paryż – Dakar była Yamaha XT500. Aby nowy model miał mieć szansę osiągnięcia sukcesu, chodź w przybliżeniu do tego co zrobiła Honda w 2017 z Afriką, producenci musieli skupić się na uzbrojeniu nowej konstrukcji w nowoczesną technologię.

W przypadku Yamahy było to łatwe, wystarczyło otworzyć magazyn gdzie trzymają części do MT 07. Udany twin stał się sercem nowej legendy. Motocykl jest lżejszy i niższy od innych maszyn z segmentu. Nowego pokolenie będzie mogło zsiadając z egzaminacyjne Lki planować swoje pierwsze bliższe i dalsze wyprawy by odkryć co jest za następnym horyzontem. Żałujemy jedynie że na nasz egzemplarz będziemy musieli czekać do przyszłego roku.

2018 TÉNÉRÉ 700 „WORLD RAID”

2018 Ténéré 700 „World Raid” to wydarzenie, które zdecydowanie zapewni wiele niezapomnianych wrażeń oraz będzie ciężkim testem obejmującym wszystkie warunki, jakie można sobie wyobrazić, oraz na ogromne dystanse. Nie chodzi tylko o to, aby się tam dostać i pokazać światu, czym jest Ténéré 700 World Raid, chodzi o to, by móc zobaczyć maszynę zaprojektowaną do osiągnięcia niemożliwego. Model Ténéré 700 World Raid jest pilotowany przez ambasadorów, którymi są największe nazwiska w wyścigach off-roadowych. Jeśli chcecie śledzić przebieg tej kampanii powinniście zaglądać tutaj.

NOWE HORYZONTY WRAZ Z TÉNÉRÉ TRAGICS

2018 Ténéré 700 World Raid rozpoczął się w Australii, kraju o burzliwej pogodzie, niezwykłej przyrodzie oraz pełnym niebezpieczeństw czyhających na każdym rogu i gwarantujących przyjemności dla rasowych odkrywców. Pierwszy ambasador rajdu, oficjalny kierowca Yamalube Yamaha Rally Team, Rodney Faggotter, dysponuje lokalną wiedzą o tym kontynencie. Od dziesięciu lat Rodney jeździ Yamahą zarówno dla oficjalnych zespołów, jak i niezależnie. Zdobył on niesamowite doświadczenie, zmagając się z przeciwnościami i żywiołami podczas Rajdu Dakar na początku 2018 roku. Rod nawiązał współpracę z australijskim rajdem Ténéré Tragics, w którym uczestniczył w Ténéré Tour, specjalnej imprezie pełnej motocykli Ténéré z różnych lat. Rajdy Ténéré Tragics są poświęcone idei pogoni za następnym horyzontem, filozofii, która jest głęboko zakorzeniona w linii Ténéré.

ZDOBYWANIE WYDM ZE STEPHANEM PETERHANSELEM

Drugi etap rajdu odbywa się w jednym z najbardziej inspirujących miejsc na świecie do off-roadowej przygody — na marokańskiej pustyni. Krajobraz tego miejsca kojarzy się z niekończącą się przygodą, która czeka na nas wśród rozległych zróżnicowanych terenów. Trasa kończy się w Merzouga, legendarnym miejscu, gdzie organizowany jest coroczny rajd, stanowiący część kalendarza Rally Raid, ale także część historycznego rajdu Paryż-Dakar. Ténéré 700 World Raid wybrało idealnego ambasadora do tego zadania, żywą legendę Stephane’a Peterhansela. Peterhansel z trzynastu zwycięstw w Dakarze, aż sześć dokonał na motocyklach z linii Ténéré.

SEN RAJDU DAKAR Z ADRIEN VAN BEVEREN

Trzeci etap rozpoczyna się w Argentynie, a stanowisko ambasadora zajmuje Adrien van Beveren. Adrien to gwiazda Yamaha Racing, który trzykrotnie zwyciężał legendarny Enduropale du Touquet na motocyklu Yamaha YZ450F. Co więcej zachwycił on świat swoim pierwszym występem w Rajdzie Dakar, zajmując 6 miejsce w klasyfikacji generalnej w ramach Yamalube Yamaha Junior Rally Team. Ten występ przyniósł mu miejsce w oficjalnym zespole Yamalube Yamaha Rally Team, z którym poprawił swoje osiągnięcie, zajmując 4. miejsce i kończąc rajd tylko 1 minutę za podium.

NOWE SZCZYTY Z EUROPEJSKIMI LEGENDAMI

Na czwartym etapie skaczemy do Europy. Będzie to największa część rajdu 2018 Ténéré 700 World Raid. Nick Sanders – światowej sławy odkrywca motocyklowy. Jego firma, Nick Sanders Adventures, nie bez powodu jest kamieniem węgielnym platformy Destination Yamaha Motor. W swojej karierze dokonał wielu nadludzkich wyczynów i postanowił osiągnąć to, co nieosiągalne. Nick jest inspiracją dla marzycieli na całym świecie od rekordowych okrążeń świata po długie rejsy po Kanale La Manche. David Frétigné dołącza do rajdu jako ambasador i jest gotowy pomóc tym, którzy chcą się uczyć oraz zagłębić w życie Ténéré. David miał długą i udaną karierę jako czołowy kierowca rajdowy Enduro i wielokrotnie uzyskiwał francuski tytuł Enduro Championship z Yamaha WR450F. Jest także doświadczonym motocyklistą w Dakarze i ukończył wyścig Afryki Eco Race 2015 na XT1200Z Super Ténéré, wykazując podobieństwo do ducha Ténéré — nigdy nie czekając, aby rozpocząć pogoń za następnym horyzontem.

700 cm3
adventure
tenere
yamaha