umowa kupna sprzedaży motocykla

Umowa kupna sprzedaży motocykla

Większość nabywanych przez Polaków motocykli to motocykle używane. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miałoby się to zmienić. Wręcz przeciwnie, w związku z okolicznościami izolacji społecznej i spodziewanej zapaści gospodarczej kwoty jakie będziemy mogli przeznaczać na nasze hobby raczej stopnieją. Każdy bez wyjątku przed zakupem zwraca tu uwagę na jego stan techniczny. Ważna jest także podpisana ze sprzedawcą umowa. Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem dokumentu, jakim jest umowa kupna-sprzedaży motocykla?

Dlaczego umowa kupna-sprzedaży jest bagatelizowana?

Zakup motocykla używanego to bardzo często dość duży wydatek, a także ryzyko związane z jego stanem technicznym. Ten ostatni można jednak w prosty sposób sprawdzić, choćby przez przegląd motocykla w serwisie. Ważna jest także sama umowa kupna-sprzedaży motocykla, która jest dokumentem dosyć prostym. Dlatego często jest ona bagatelizowana. To błąd. Jeśli nie zostanie prawidłowo wypełniona, kupujący będzie miał problem, starając się dojść swoich racji przed sądem. O prawidłowe jej wypełnienie zadbać powinien również sprzedawca, który w ten sposób będzie mógł bronić się przed nieuczciwym nabywcą.

Jakie dane zawierać musi umowa kupna-sprzedaży motocykla?

Dobrze wypełniona umowa kupna-sprzedaży motocykla to między innymi wszystkie znajdujące się w niej istotne informacje. Te odnoszą się między innymi do:

  • stron transakcji,
  • datę i miejsce zawarcia umowy,
  • danych nabywanego/zbywanego pojazdu,
  • ceny motocykla.

Te same dane powinna zawierać umowa sprzedaży skutera.

Strony umowy i data jej zawarcia

Sporządzanie umowy kupna-sprzedaży motocykla rozpocząć trzeba od określenia stron transakcji oraz jej daty. Dane personalne są tu oczywiste i sprowadzają się do imion, nazwisk, adresów oraz rodzajów i numerów dokumentów tożsamości. Ważne, aby dane takie zostały potwierdzone w co najmniej dwóch różnych dokumentach.

Wiele pokus tyczy się natomiast daty. Sprzedawcy chcą wskazać wcześniejszą datę ze względu na szybszą możliwość wyrejestrowania motocykla i otrzymania większej części ubezpieczenia. Nabywcy natomiast mogą dążyć do wpisania późniejszej daty ze względu na oddalenie momentu odprowadzenia podatku do urzędu skarbowego. Warto jednak pamiętać o tym, że wcześniejsza data na umowie kupna sprzedaży motoru sprawia, że odpowiedzialność za wydarzenia, które wydarzyły się w tym czasie, spada na nabywcę. To mocno ryzykowne, zwłaszcza że nie był on wówczas właścicielem takiego pojazdu. Wpisanie późniejszej daty jest tak samo ryzykowne, z tą tylko różnicą, że ryzyko spada na sprzedawcę.

Dane pojazdu

Każda umowa kupna-sprzedaży motocykla zawierać musi oczywiście dane motocykla, który jest obiektem transakcji. W umowie zawsze znajdują się podstawowe informacje, a więc marka, model, rocznik, VIN, numer rejestracyjny czy przebieg. Poza tym warto zadbać o to, aby w umowie kupna-sprzedaży znalazł się opis stanu technicznego pojazdu oraz sposób jego określenia. Tak jak wspomnieliśmy te same uwagi tyczą się umowy kupna sprzedaży skutera.

Sprzedawcy często przekonują o braku jakichkolwiek wad lub, że motocykl jest bezwypadkowy. Skoro tak warto zawrzeć to w oświadczeniu na umowie. Jeśli jest inaczej, znaleźć się w niej powinny wszystkie zauważone wady i usterki. Oczywiście nie wszystko jest możliwe do wykrycia bez szczegółowych oględzin. Przyda się więc wizyta w ASO.

Opis usterek i stanu technicznego motocykla ważny jest z punktu widzenia nabywcy, ale też sprzedawcy. Przynajmniej tego, który jest uczciwy. Pozwala ustrzec się przed zwrotem pieniędzy nabywcy, który wiedział o usterkach. Nabywca korzysta na tym w ten sposób, że będzie to dowód dla US na deklarowaną wartość motocykla, jeśli jest ona zaniżona w stosunku do średniej ceny rynkowej takiego pojazdu.

Cena motocykla

Często w umowie w celu obniżenia podatku PCC podaje się kwotę niższą od faktycznej, która została uiszczona sprzedawcy. Lekkie obniżki mają sens, ale większe już nie. Podatek wyliczyć trzeba bowiem i tak od rynkowej wartości danego pojazdu.

Jeśli umowa kupna-sprzedaży motocykla ma zaniżoną wartość pojazdu, należy udokumentować usterki podlegające naprawie. Dlatego tak ważne są wszystkie wpisy w umowie dotyczące stanu motocykla. Zbierać należy też paragony czy FV od zakładów mechanicznych, które zajmują się naprawą motocykla po zakupie.

Fiskus ma zresztą prawo do powołania biegłego, jeśli uzna, że wartość wskazana w deklaracji PCC jest zbyt niska. Jest to mocno ryzykowne, ponieważ jeśli wycena biegłego od wartości podanej w umowie będzie różniła się o więcej niż 33%, kupujący do kosztów będzie musiał doliczyć kolejnych kilkaset złotych. Tyle kosztuje bowiem praca biegłego.

Motocykl niezgodny z ogłoszeniem a odszkodowanie

Motocykli najczęściej szukamy przez internet. Takie ogłoszenia często zawierają w sobie jednak informacje mocno odbiegające od tego, co zastaniemy na miejscu. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, warto pamiętać, że prawo jest po stronie ewentualnego nabywcy. Udokumentowanie tego faktu może być powodem do ubiegania się o zwrot kosztów wydanych na paliwo.

Podsumowanie

Nie ulega więc żadnym wątpliwościom, że umowa sprzedaży motocykla to bardzo ważny dokument i nie wolno go bagatelizować. Jest to swego rodzaju narzędzie ochronne nie tylko w rękach sprzedawcy, ale przede wszystkim nabywcy. Pamiętajmy też, aby zanim zabierzemy się do podpisania umowy zweryfikować, czy osoba sprzedająca samochód ma do tego prawo. Weryfikację taką można wykonać przez wgląd do poprzedniej faktury czy umowy, która dotyczy takiego pojazdu.

Sprzedający oczywiście również ma swoje prawa, warto, żeby umowa uwzględniała oświadczenie kupującego o znajomości stanu technicznego pojazdu.

Wzór umowy-> Umowa kupna - sprzedaży motocykla pobierz WORD

Wniosek o rejestrację_wyrejestrowanie pojazdu - dostępny jest również na stronie wydziału komunikacji, dla Warszawy pod tym linkiem.