Varadero_125

Motocykle 125 cm3 które warto kupić w 2021 roku

Motocykle o pojemności 125 cm3 są popularne ze względu na możliwość poruszania się nimi bez posiadania dodatkowych uprawnień. Wystarczy mieć prawo jazdy kat. B, czyli na osobówki i już można wsiadać na taki pojazd. Umożliwia to, oswojenie się z jazdą motocyklem o mniejszej pojemności, zanim zdecydujemy się na zdobycie uprawnień i zakup szybszego i droższego modelu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie motocykla 125?

Najważniejsze pytanie jakie należy sobie zadać przed zakupem takiego jednośladu to do czego będzie nam służył i gdzie będziemy nim jeździć. Odpowiedź pozwoli nam określić styl motocykla (ścigacz, naked itp) jakiego potrzebujemy. Drugą sprawą jest dokonanie przymiarki przed zakupem. Motocykle w odróżnieniu od samochodów mają mniejsze możliwości dopasowania do kierowcy. W aucie mamy możliwość regulacji fotela czy kierownicy według osobistych preferencji, po to by jazda była wygodna i przyjemna. W motocyklu oczywiście również można dokonać modyfikacji, ale są to zwykle regulacje mechaniczne, tzn. podniesienie kierownicy o kilka centymetrów czy dokupienie regulowanych podnóżków. Siedzenie również można przerobić u tapicera, ale chyba nie o to w tym wszystkim chodzi.

Tak było z wypatrzonym przeze mnie motocyklem większej pojemności mianowicie Yamaha Tracer 700 Już przed zrobieniem prawka na kategorię A miałem ustawioną tapetę na komputerze właśnie z tym motocyklem. Wiedziałem o nim wszystko. Jednak gdy przyszły do jazdy testowej, a dopiero co przesiadłem się z Hondy NC750X DCT - którą zdecydowałem się finalnie kupić - okazało się, że to totalnie nie moja bajka i przy moim wzroście Yamaha odpada.

Wymienione wyżej czynniki mogą sprawić, że motocykl który nam się podoba wizualnie po przymiarce może okazać się, że raczej nie jest dla nas. Może nie być wygodny i dopasowany do naszej sylwetki, co sprawi, że powinniśmy zrezygnować z zakupu. Równie dobrze sytuacja może wyglądać odwrotnie, czyli motocykl, który nam się raczej nie podobał, może podczas przymiarki okazać się dopasowany do naszych potrzeb.

Jaki motocykl 125 wybrać?

Wiele zależy oczywiście od tego jakim budżetem na zakup motocykla 125cc dysponujemy. Wraz z jego wysokością rosną możliwości wyboru motocykli na rynku. Poniżej znajduje się kilka ciekawych propozycji nowych i używanych motocykli do 125, które warto kupić w 2021 roku:

- Junak RSX 125 – czyli sportowy naked polskiej produkcji. Bardzo dobre połączenie ceny i jakości sprawiło, że model ten dobrze się sprzedawał w 2020 roku. Jego najważniejsze cechy to nowoczesny wygląd, wyprostowana pozycja za kierownicą oraz raczej miejskie przeznaczenie ze względu na dynamikę. Cena katalogowa nowego motocykla to 9 299zł.

- Honda Varadero 125 – zgrabny i ładnie wyglądający motocykl turystyczny, a należy zaznaczyć, że nie jest to częsta konstrukcja wśród pojazdów o takiej pojemności pojemności. Dlatego tym bardziej Varadero 125 można uznać za egzemplarz wyjątkowy. Szczególnie wyróżnia się spośród tłumu podobnych sobie cruiserów i chopperów. Unikalności dodaje silnik w układzie V, praktycznie niespotykany wśród używanej konkurencji. Wybór tego modelu pozwoli zdobyć odpowiednie doświadczenie i umiejętności zanim wsiądziemy na duży motocykl turystyczny. Honda swoją premierę miała w 2001 roku co sprawia, że na rynku wtórnym znajdziemy modele z początku produkcji w cenie ok. 5 000 zł oraz te nowsze, za które należy zapłacić ok. 15 000 zł.

- Honda CBR 125R – sportowo turystyczny motocykl produkowany od 2004 roku. Należy zaznaczyć, że CBR jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych linii jednośladów, dzięki sukcesom wyścigowych maszyn tej marki. Rozmiary motocykla są dobrze wyważone, co sprawia, że nawet wysokie osoby znakomicie się na nim prezentują, a sam pojazd w czasie jazdy sprawia wrażenie „dorosłego sportowca”. Ceny tych modeli nadal są stosunkowo wysokie, ponieważ za młodszy rocznikowo egzemplarz w dobrym stanie należy zapłacić ok 12-15 tys. zł. Najtańsze takie Hondy można znaleźć już od 3 tys. zł.

- Yamaha MT 125 – sportowy naked z unikatowym wyglądem. Jest to klasa premium wśród motocykli o tej pojemności dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technicznym, doskonałemu wykonaniu i niesamowitej wydajności. Ten model Yamahy jest produkowany od 2014 roku. Nowy kosztuje obecnie około 21 000, ceny używanych egzemplarzy zaczynają się od 10 tys. zł.

Rosnąca popularność motocykli o pojemności 125cc

Wpływ na rosnącą popularność motocykli 125cc ma możliwość ich prowadzenia przez kierowców posiadających wyłącznie prawo jazdy kat. B. Opisane wyżej modele pokazują, że w zależności od osobistych preferencji, budżetu przeznaczonego na zakup oraz doświadczenia w jeździe motocyklem każdy może znaleźć coś dla siebie. Osoba zaczynająca swoją przygodę z jednośladami może kupić tańszy używany egzemplarz żeby sprawdzić czy jazda motocyklem to faktycznie coś dla niego. Jeżeli jednak mamy już doświadczenie w tym aspekcie i większy budżet to warto rozważyć zakup nowego modelu, który nie będzie od początku wymagał napraw i wkładu.