Honda liderem sprzedaży motocykli w Polsce w 2021 roku

W 2021 roku nowe jednoślady Hondy znalazły w Polsce aż 3655 nabywców, dzięki czemu firma uplasowała się na pierwszym miejscu w rankingu sprzedaży wśród marek motocyklowych w kraju. Ten imponujący rezultat pozwolił Hondzie osiągnąć niemal 17-procentowy udział w rynku i blisko 6 procent przewagi nad kolejną marką w zestawieniu.

Jednoślady Hondy ugruntowały sobie opinię niezawodnych, wysokiej jakości maszyn ze sportowym zacięciem, wyposażonych w najnowsze rozwiązania techniczne. Od wielu lat są one z sukcesem wykorzystywane w różnych dyscyplinach sportu motorowego. Właśnie w tym roku Honda świętuje 30-lecie modelu Fireblade – ikony sportowego motocykla klasy 1000 cm3. Przygotowana na rok 2022, limitowana wersja – CBR1000RR-R Fireblade SP 30th Anniversary – otrzymała malowanie „Tricolour”, będące hołdem dla maszyny sprzed 30 lat.

Oferta Hondy obejmuje szeroką gamę motocykli i skuterów - od lekkich 125-tek, z którymi większość nabywców zaczyna swoją motocyklową przygodę, aż po masywne motocykle dla doświadczonych jeźdźców, wyposażone w mocne jednostki napędowe o pojemności 1,8 l. Znajdziemy tu maszyny przeznaczone do różnorodnych zadań - jazdy miejskiej, sportowej, dalekich podróży, enduro, off-roadu, a także uniwersalne konstrukcje wielozadaniowe.

Na liście nowości Hondy na sezon 2022 znalazły się zupełnie nowe modele, takie jak motocykl turystyczny NT1100 czy duży, wielozadaniowy skuter ADV350, modele, które przeszły istotne zmiany konstrukcyjne, takie jak np. sportowe maszyny CBR1000RR-R i CBR1000RR-R SP oraz szereg nowych wersji kolorystycznych modeli, które gruntownym zmianom technicznym zostały poddane jeszcze w roku ubiegłym.

Jak wyglądał rynek jednośladów w Polsce w 2021 roku?

Przyjrzyjmy się bliżej rynkowi motocykli w Polsce na przestrzeni ostatnich lat, głównie pandemii. Mimo wydawałoby się dystansowi społecznemu i niechęci do komunikacji publicznej. Wydawałoby się, że rynek powinien sprzyjać jednośladom głównie małym pojemnościom. Tymczasem, mówiąc o rejestracjach pojazdów 2020 vs 2021 motocykli przybyło jedynie o ok 2%. Motorowerów odwrotnie ubyło i to aż ok 11%!

Wynik rejestracji nowych motocykli w Polsce w 2021 roku

Wygląda podobnie do całego rynku w przypadku większych pojemności odnotowaliśmy wzrost o ok 6%. Motorowerów natomiast ubyło aż o 23%. Cała branża odnotowała sumarycznie spadek o ok 7%. Tym bardziej należy gratulować Hondzie za tak dynamiczny wzrost rok do roku.

Ranking marek motocykle 2021 - sprzedaż pojazdów nowych*

ranking marek sprzedaż motocykli 2021 r.

Oszałamiający wzrost Hondy 50% rok do roku, mimo równie imponującego wzrostu BMW o 32% udało się zająć 3 miejsce na podium. Yamaha utrzymała 2 pozycję prawie nie zmieniając udziału w rynku. Zaskakuje znaczny spadek tanich marek Junak, Romet Motors z dużymi spadkami odpowiednio -47% i -29%. Pozycja KTM wcale mnie nie dziwi. Polski rynek nie jest traktowany jako interesujący widać to chociażby po naszych próbach kontaktu z przedstawicielami marki w celu umówienia testów, motocykle drogie brak parku prasowego, marketing działający z Czech. A byłoby czym powalczyć, może Austriacy zainteresują się naszym krajem w przyszłości i zaczną odbudowywać pozycję.

BMW
honda
yamaha