Logo Moto Trips

Smarowanie łańcucha to przeszłość. BMW prezentuje bezobsługowy łańcuch M Endurance

Od ponad 90 lat bezobsługowy, przyjazny dla środowiska i komfortowy napęd wałem jest jednym  kamieni węgielnych BMW Motorrad. Dzięki łańcuchowi M Endurance BMW Motorrad oferuje teraz po raz pierwszy bezobsługowy łańcuch o porównywalnej charakterystyce.

Podobnie jak poprzednie łańcuchy z pierścieniami X, łańcuch M Endurance posiada stałe wypełnienie środkiem smarnym pomiędzy rolkami i sworzniami, zamknięte za pomocą pierścieni X. Całkowitą nowością jest jednak to, że dotychczas konieczne dodatkowe smarowanie rolek i tym samym znane "smarowanie łańcucha" nie jest już konieczne, a ze względu na zwykłe zużycie nie jest od czasu do czasu konieczne ponowne naprężanie.

To ogromne zwiększenie komfortu było możliwe dzięki zastosowaniu nowego materiału powlekającego rolki: czterościanu amorficznego węgla (ta-C), znanego również jako diament przemysłowy. Powłoka ta charakteryzuje się ekstremalną twardością i odpornością i pod tym względem znajduje się pomiędzy dobrze znaną powłoką DLC (Diamond Like Carbon) a czystym diamentem. W przeciwieństwie do dotychczas stosowanych powierzchni metalowych, powłoka z diamentem przemysłowym ta-C nie zużywa się. Jednocześnie, ten rodzaj powłoki oferuje drastycznie obniżony współczynnik tarcia.

Dzięki doskonałym właściwościom smarowania na sucho i eliminacji zużycia, czworościankowe, amorficzne rolki z powłoką węglową w łańcuchu M Endurance oferują komfort konserwacji równoważny z tym, jaki oferuje motocykl z napędem na wał. Obejmuje to wszystkie prace związane z czyszczeniem, które są nieuniknione w przypadku konwencjonalnego łańcucha z powodu rozpryskiwanego środka smarnego. W związku z tym, łańcuch M Endurance oferuje również maksymalną przyjazność dla środowiska.

Łańcuch M Endurance o skoku 525 jest teraz dostępny początkowo dla dwóch 4-cylindrowych modeli BMW S 1000 RR i S 1000 XR. Łańcuch M Endurance jest dostępny jako wyposażenie dodatkowe lub bezpośrednio w fabryce jako opcja. Kolejne modele BMW Motorrad są przygotowywane do jego osbługi.

Informacja prasowa

 

Pozostałe newsy

Logo Moto Trips