Logo Moto Trips
ubezpieczenie i rejestracja przyczepy

Rejestracja i ubezpieczenie przyczepy samochodowej. To musisz wiedzieć!

Kierowcy od dawna są już przyzwyczajeni do obowiązku ubezpieczenia samochodów i motocykli. Natomiast w przypadku przyczepki od razu pojawia się pytanie – ona przecież sama nie jedzie, a ciągnący ją samochód już ma OC, to po co kolejne ubezpieczenie? W tym artykule odpowiemy na to pytanie, a także omówimy proces rejestracji przyczepki.

Informacje na ten temat znajdziesz także w poradniku https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-przyczepy-samochodowej/.

Rejestracja przyczepy

Wprawdzie przyczepa samochodowa nie posiada własnego napędu i do poruszania się potrzebuje ciągnącego ją auta, to traktowana jest jako rodzaj pojazdu. Dlatego trzeba ją także zarejestrować w wydziale komunikacji. Na szczęście cały ten proces nie różni się za bardzo od rejestracji samochodu osobowego. Jakie dokumenty będą niezbędne w urzędzie?

Oczywiście koniecznie trzeba wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu. Przyczepa musi przejść badania techniczne. Na stacji właściciel otrzyma odpowiednie potwierdzenie. Dodatkowo osoba rejestrująca przyczepę musi przedstawić dowód własności pojazdu – może to być faktura lub umowa kupna. W sytuacji, gdy rejestracją będzie zajmowała się inna osoba niż właściciel, to konieczne będzie także pełnomocnictwo.

Tak samo jak w przypadku rejestracji samochodu osobowego trzeba liczyć się z opłatami. Jaki jest więc koszt rejestracji przyczepy?

  • 54 zł – dowód rejestracyjny,
  • 40 zł – tablice rejestracyjne,
  • 12,50 zł – znaki legalizacyjne,
  • 1 zł – opłaty ewidencyjne.

Całkowity koszt rejestracji przyczepy samochodowej wynosi więc 107,50 zł. Jeśli jednak formalności będzie załatwiał pełnomocnik, to cena ta wzrośnie do 124,50 zł – pełnomocnictwo kosztuje 17 zł w wydziale komunikacji.

 

Ubezpieczenie OC przyczepy

Właścicieli przyczep, którzy martwią się kolejnym wydatkiem, pragniemy uspokoić – ceny ubezpieczenia OC na nie są niskie. Ile one wynoszą?

Ubezpieczyciele oferują ochronę już od kilkudziesięciu złotych. Zazwyczaj jest to 40 lub 50 zł, a ceny najdroższych polis przekraczają 100 zł. Jest to więc zawsze mniej niż ubezpieczenie samochodu osobowego – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

W takim razie, po co to ubezpieczenie? Po pierwsze każdy zarejestrowany pojazd, aby móc poruszać się legalnie po drogach publicznych, musi mieć ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jego brak jest karany! W przypadku przyczepy samochodowej opłaty karne wynoszą:

  • 190 zł – do 3 dni braku OC,
  • 470 zł – powyżej 3 dni, a mniej niż 14 dni,
  • 930 zł – więcej niż 14 dni.

Kary za brak OC są więc dużo wyższe niż cena samego ubezpieczenia. W przyszłym roku zapewne wzrosną, ponieważ ich wysokość powiązana jest z minimalną pensją brutto – przypominamy, że w 2021 roku to 2800 zł. Warto także wspomnieć, że za szkody spowodowane nieubezpieczoną przyczepą kierowca będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni.

Ktoś może zapytać – no dobrze, ale w jakich sytuacjach ubezpieczenie przyczepy może się przydać? Jedno z najgroźniejszych zdarzeń, jakie może się przydarzyć podczas prowadzenia samochodu z przyczepą, to jej odczepienie się i uderzenie w inne pojazdy. Wyobraźmy sobie, że dochodzi do takiego zdarzenia. Ponieważ przyczepa ma OC, to wiadomo, z której polisy zostanie wypłacone odszkodowanie za szkody.

Kierowanie pojazdem z przyczepą wymaga wprawy. Nie dość, że trudniej się wtedy manewruje i łatwiej o uszkodzenie innych pojazdów podczas parkowania lub jazdy po wąskich uliczkach, to jeszcze czasami dochodzi do wężykowania, które w przypadku niedoświadczonego kierowcy może skończyć się wypadkiem.

Gdzie kupić ubezpieczenie?

Ubezpieczenia komunikacyjne można kupić u agenta ubezpieczeniowego, w placówce ubezpieczyciela lub w internecie. Ten ostatni sposób jest najwygodniejszy, szczególnie jeśli skorzysta się z porównywarki ubezpieczeń – w przypadku ubezpieczenia samochodu lub motocykla. Ubezpieczenie przyczepki jednak wymaga kontaktu z ekspertem.

Jeśli jednak szukasz ubezpieczenia OC, to dowiesz się o nim więcej, a także znajdziesz je na stronie https://mubi.pl/ubezpieczenie-oc/. W porównywarce Mubi można kupić także dodatkowe ubezpieczenia AC, NNW i Assistance. Jakie są zalety tego narzędzia?

Porównywarka pozwala na ubezpieczenie samochodu w każdy dzień i o każdej porze. Dodatkowo zrobisz to bez wychodzenia z domu. Będziesz miał czas na przejrzenie ofert i porównanie ich od różnych ubezpieczycieli.

Artykuł partnera

Pozostałe newsy

Logo Moto Trips