Logo Moto Trips
SUZUKI HAYABUSA - diabeł tkwi w szczegółach

Pomysły na długie jesienne wieczory przy motocyklu

Wiemy, że dla niektórych sezon motocyklowy nigdy się nie kończy ale jednak dla większości z nas sezon grzewczy to koniec jazdy umiłowanymi jednośladami. Podrzucamy garść pomysłów na jesienne wieczory, czyli dłubanina przy motocyklu.

Od czego zacząć przygodę z majsterkowaniem przy waszym motorze? Przede wszystkim od skompletowania niezbędnego sprzętu. Jest on w miarę uniwersalny niezależnie od tego jakim sprzętem jeździcie, mam tu na myśli motocykle typu cruisery, ciężkie enduro turystyki czy też miejskie nakedy. To samo tyczy się marki niezależnie od tego czy jest to Japończyk Honda, Yamaha, Niemiec - BMW czy Austriak (KTM)- komplet niezbędnych kluczy i narzędzi będzie taki sam.

Jedynym rozróżnieniem jaki w tej chwili przychodzi mi do głowy jest podział na enduraki i pozostałe. O ile w przypadku motocykli turystyków czy motocykli sportowo turystycznych centralna stopka to nic dziwnego i nie będzie problemu z jej zakupem, czy po prostu posiadaniem od nowości, o tyle gdy jeździcie chopperem lub nakedem posiadanie centralnej stopki raczej nie wchodzi w grę. Ja przynajmniej nie widziałem tego typu motocykla w niego wyposażonego. Jeśli się mylę wyprowadźcie mnie proszę z błędu i podrzućcie linka lub fotkę.

Podstawowy sprzęt do dłubania przy motorze

Centralna stopka służy nam do podstawowych prac serwisowych takich jak naciąg łańcucha, smarowanie, czy bardziej zaawansowane wymiana opony.

Nic straconego, dużo miejsca nie zajmują i zmieszczą się w każdej piwnicy lub garażu stojaki pod motor. Zastosowanie jest dokładnie takie samo. Potrzebujecie minimum tego szerszego - pod tylne koło. To wystarczy do tak jak wspomniałem niezbędnych prac serwisowych, które umilą Wam jesienne wieczory.

Stojak pod przednie koło przyda się gdy myślicie o grubszych sprawach takich jak chociażby wymiana oleju czy filtrów.

Przechodząc do samych narzędzi, obowiązkowy zestaw to komplet kluczy nasadowych. Porządny dostaniecie za około 129 zł, te droższe i liczące nawet 110 elementów to wydatek rzędu nawet 350 zł.

Mamy klucze, więc czas je uporządkować. Jeśli macie własny garaż dobrym pomysłem będzie ścianka narzędziowa z kuwetami na różnego rodzaju śrubki. Na Allegro znajdziecie taką już za sto parę złotych. Innym rozwiązaniem, które sprawdzi się w garażach współdzielonych w bloku będzie zamykana szafka na kółkach. Dlaczego na kółkach? Ułatwi to znacznie jej transport z piwnicy czy mieszkania - winda - garaż. Oszczędzi wam kręgosłupa i noszenia. Prawda, że pomysłowe? Taka szafka to już większy wydatek i może sięgnąć nawet kilkuset złotych.

Mata pod motocykl - warto w nią zainwestować zwłaszcza mieszkając w bloku i mając garaż wielostanowiskowy. Chodzi o utrzymanie okolicy Waszych robótek w należytej czystości. Serwisując samodzielnie motocykl nie unikniecie smaru, czy innego rodzaju wycieków płynów eksploatacyjnych motoru. Dobrze gdyby kapały właśnie na tego typu matę a nie betonową posadzkę. Sąsiedzi będą wdzięczni.

Wieczory przy motocyklu- pomysły na modernizację jednośladu

Jesień i końcówka roku to początek wyprzedaży w salonach motocyklowych, dobry czas na zakup wymarzonego jednośladu. Ale nie musicie od razu kupować nowego motoru, koniec sezonu powoduje też wzrost podaży motocykli używanych. Po wiosenno letnich szaleństwach motocykliści wystawiają swoje sprzęty w poszukiwaniu nowych właścicieli.Przyjrzyjmy się temu co możecie zmienić w Waszych motocyklach.

Gadżety do motocykla

Nowo zakupioną maszynę warto zabezpieczyć przed ewentualną glebą. Mając odpowiednie narzędzia, które omówiliśmy na początku artykułu bez problemu poradzicie sobie z dokręceniem gmoli, które przejmą na siebie siłę uderzenia czy zwykłej parkingówki oszczędzając nerwy i gotówkę na kosztowne naprawy.

Klameczki

Klasyczne oferowane przez producentów rzadko kiedy robią wrażenie. Wybór jest tu bardzo duży, zarówno długości jak i kolorów. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Skoro mowa o klamkach to warto od razu dokupić ciężarki do kierownicy w pasującym do nich kolorze. To połączenie zrobi wrażenie gdziekolwiek się nie pojawicie z Waszym sprzętem.

Osłona przed wiatrem

Pęd powietrza lub padający deszcz zwłaszcza podczas długiej trasy skutecznie potrafi przystopować zapędy do dalekich podróży. Warto zatem zaopatrzyć się w odpowiednią osłonę. Opcji jest kilka. Podstawą jest szybka. Nawet niewielka potrafi zdziałać cuda i skutecznie rozbijać pęd powietrza, który przestanie atakować Wasz brzuch i klatkę kierując strugę wyżej w kierunku kasku.

Jeśli to nie wystarczy warto zaopatrzyć się w deflektor- to dodatkowa przedłużka do szyby. Podnosi ona osłonę przed wiatrem o kolejne kilkanaście centymetrów, dzięki czemu możecie być w pełni chronieni od silnych podmuchów wiatru.

Pamiętajcie jednak o jeździe w lecie. Solidna osłona przed napływającym powietrzem równie skutecznie podniesie Waszą temperaturę w upalne lato.

Handbary, inaczej osłona dłoni, to podstawa w zimne dni. Działając tu na dwóch płaszczyznach, chronimy przed wiatrem dłonie podnosząc komfort termiczny o kilka stopni. Osłony dłoni podobnie jak szybka rozbijają strugę powietrza tak, że może ona omijać również Wasze barki. Podwójna wygrana. Może być też potrójną, jeśli w miejsce podstawowych manetek zamontujecie ogrzewane.

Oświetlenie

To klucz do waszego bezpieczeństwa. Warto zainwestować w dodatkowe halogeny, dzięki którym jesteście lepiej widoczni - 3 punkty świetlne zamiast jednego. Dodatkowo widzicie więcej, szczególnie podczas nocnej jazdy na nieoświetlonych drogach.

Oprócz halogenów warto zwrócić uwagę na lampy tylne jeśli nie macie ledów lub są one wykonane w sposób, który Wam się po prostu nie podoba bez problemu znajdziecie takie, które sami zamontujecie w jesienne wieczory. Wybór jest całkiem spory, od świateł pływających, po kierunkowskazy w różnych kształtach i rozmiarach.

Na Allegro znajdziecie spory asortyment części używanych, często w korzystnych cenach, dzięki czemu możecie wiele zaoszczędzić.

Co jeśli macie motocykl wiekowy jak opisywana już przez nas WSK 125? Żaden problem, do dyspozycji w internecie znajdziecie mnóstwo części do zabytkowych motocykli. Wasze wieczory przy maszynach są zatem niezagrożone.

Po intensywnym sezonie pośród licznych zlotów fanów klasycznej motoryzacji wreszcie będziecie mogli skupić się na dalszym restaurowaniu i dopieszczaniu Waszej niuni. Do zobaczenia w kolejnym sezonie.

Artykuł sponsorowany

Pozostałe newsy

Logo Moto Trips