Logo Moto Trips
Czy zakup pojazdu to dobry pomysł na prezent dla nastolatka

Czy zakup pojazdu to dobry pomysł na prezent dla nastolatka

Książki, płyty CD są prezentami dobrymi na każdą okazję niezależnie od wieku. Jednak inaczej jest w przypadku nastolatków, którzy domagają się niezależności i marzą o podarunkach, które mogą im ją dać. Coraz więcej rodziców decyduje się na zakup m.in. motoroweru, quadu czy skutera. Czy warto zainwestować w pojazd na kategorię AM?

Uprawnienia wymagane do kierowania skuterem, quadem i motorowerem

Kierowca motoroweru powinien posiadać prawo jazdy kategorii AM. W tym przypadku wymagany jest wiek 14 lat i odbycie kursu oraz zaliczenie egzaminu państwowego. Inaczej wygląda kwestia uprawnień do poruszania się quadem. Tego rodzaju pojazdy dzielimy na czterokołowce i czterokołowce lekkie. Pierwsze z nich służą do przewozu ładunków oraz osób, których masa nie przekracza ustalonego limitu. Kierowca musi być posiadaczem prawa jazdy kategorii B1 lub B.

Nastolatków bardziej zainteresuje druga grupa czterokołowców. Ich masa własna nie przekracza 350 kg, a maksymalnie osiągana przez nie prędkość wynosi 45 km/h. W tym przypadku, jak i skuterów o pojemności do 50 cm3 od kierowcy wymaga się uprawnień AM.

Motorowery dla młodych miłośników jednośladów

Pojazdy określane mianem monopedów posiadają cechy roweru, jak i motocykla. Wśród nich można jeszcze wyróżnić motorowery kabinowe przypominające mikrosamochody. Do najciekawszych należą modele sportowe, z najmocniejszymi silnikami, ale także skutecznymi hamulcami. W Polsce najbardziej znanym producentem jest firma Romet.

Światowe marki także zadbały o to, aby w ich ofercie znalazły się motorowery. Yamaha, Aprilia to potentaci, którzy kładą główny nacisk, aby ich modele wyglądały świeżo, sportowo i przede wszystkim atrakcyjnie dla niepełnoletniego kierowcy. Przykładowo Yamaha TZR 50 jest bardzo cenionym motorowerem, który dopiero po odpaleniu silnika zdradza swoją małą pojemność. Jednocześnie japoński producent zadbał o duże możliwości tuningu, niską awaryjność oraz dostępność podzespołów, takich jak akumulatorydźwignie hamulca, sprzęgła oraz zestawy naprawcze, które możesz sprawdzić w sklepie internetowym, klikając w poprzednio wymienione podzespoły...

Skutery i quady – alternatywne pojazdy dla młodzieży

Przez wielu mylnie są kojarzone z motorowerami. Skutery wyposażone są w podesty, które służą do oparcia stóp, charakteryzują się obniżoną ramą, dzięki czemu wsiadanie jest zdecydowanie bardziej komfortowe nawet dla osoby niskiego wzrostu. Ten typ jednośladów jest lekki, wygodny oraz prezentuje się niezwykle elegancko. Skutery sprawdzają się w szczególności w ruchu miejskim. Występują w ofertach najbardziej cenionych koncernów motoryzacyjnych m.in. Hondy, Suzuki, Piaggio czy już wcześniej wspomnianej Yamahy.

Natomiast quady określane są jako ATV – All-Terrain Vehicle, które doskonale radzą sobie po bezdrożach i nieutwardzonych terenach. Występują w wielu wariantach, w tym przypadku bierze się pod uwagę ilość kół. Marki takie jak Kawasaki, Suzuki, Honda oferują quady sportowe, rekreacyjne oraz terenowe, które z pewnością spełnią oczekiwnia młodych osób. Cztery koła zapewniają wysoki komfort poruszania się w terenie.

Trafiony prezent czy przesadna inwestycja?

Podejmując decyzję o zakupie pojazdu dla nastolatka należy odpowiedzieć sobie na istotne pytanie, czy dziecko jest na tyle dojrzałe i odpowiedzialne, aby poruszać się skuterem, motorowerem lub quadem? Na drodze nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć. Nadmierna prędkość niedostosowana do panujących warunków może być wymierna w skutkach. Co więcej, mimo prezentu warto zrobić wywiad, wypytać lub poprostu porozmawiaćz przyszłym kierowcą o zdanie na temat zakupu. Młodzi często rozmawiają ze swoimi rówieśnikami i mogą mieć już w głowie swoją wymarzoną maszynę. A nie ma nic gorszego niż nietrafiony - drogi prezent, którego użytkowanie liczy się zazwyczaj w latach.

Zakup pojazdów na kategorię AM nie należy do najtańszych, lecz może stanowić pierwsze przetarcie dla młodego kierowcy. Z pewnością w przyszłości nie będzie miał obaw, aby zapanować nad maszyną o silniku z większą pojemnością.

Artykuł sponsorowany

Pozostałe newsy

Logo Moto Trips